Koristeći interaktivnu tehnologiju i dizajnerska rješenja, prirodoslovna zbirka Hram prirode interpretira bogatstvo biološke raznolikosti zaštićenog područja. Izložbeni prostor sastoji se od šest tematski uređenih prostorija smještenih u podrumu i na dvama katovima. Upravo je takva konfiguracija zgrade inspirirala izložbeni postav, koji područje Nacionalnog parka „Krka“ predstavlja kroz stvaranje živoga svijeta. Zbirka je u maksimalnoj mjeri interaktivna: posjetitelj će se naći u ulozi istraživača koji igranjem različitih uloga otkriva postav pokrećući sadržaje koji su u njega implementirani.

Priča započinje u podrumskom dijelu, kao personifikaciji podzemlja u kojem je počelo stvaranje. Posjetitelj putuje u geološku prošlost Zemlje i upoznaje fosile, okamenjene ostatke živih organizama. Potom započinje život u podzemlju, koji na Krki seže u daleku prapovijest, u razdoblje starijeg neolitika, iz kojeg potječu arheološki nalazi pronađeni u Oziđanoj pećini. Koristeći tehnologiju proširene stvarnosti, posjetitelj može razgledati pećinu i u nišama upoznati podzemne životinje s kojima je prapovijesni čovjek dijelio svoje podzemno obitavalište.

Na prvome katu možemo saznati sve o osjetljivom i složenom procesu nastanka sedre i organizmima koji u njemu sudjeluju. Voda kao element dominira cijelim izložbenim prostorom, uz središnji eksponat uzdužnog profila rijeke Krke i multimedijski prikaz stvaranja njezina kanjona. Tu je smješten središnji info-pult zbirke, na kojemu se cijeli izložbeni postav može pogledati kroz virtualnu šetnju Hramom prirode.

Endemične i rijetke slatkovodne ribe, koje su rezultat geološke prošlosti rijeke, uvrštavaju Krku, u ihtiološkom pogledu, u prirodni spomenik najveće nacionalne i međunarodne vrijednosti. Zato je cijela jedna prostorija na drugome katu posvećena upravo ribama. Posjetitelji mogu zaigrati i interaktivnu igru ribolova, u kojoj će na kraju ulov vratiti u rijeku jer je ribolov u Nacionalnom parku „Krka“ – zabranjen. U posljednjoj prostoriji posjetitelj korača staništima Nacionalnog parka „Krka“, koja su važan element bioraznolikosti. Tu susrećemo brojne zaštićene vrste leptira i kukaca, kao i vodozemaca i gmazova. Koristeći slušalice, posjetitelji mogu poslušati glasanje brojnih ptica i informirati se o tom ornitološki važnom području Europe.

Arhitektonsko rješenje Hrama prirode pažljivo je kreirano tako da osigura pristup osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivošću. S obzirom na to da se radi o građevini koja je postojala otprije, neki elementi koji osiguravaju pristup tim osobama nisu mogli biti ukomponirani u prostor interijera, pa je iz tog razloga u osi glavnog ulaza – stubišta uz sjeverno pročelje – izgrađen lift. Pristup je omogućen i taktilnom površinom i taktilnom crtom vođenja, a postavljeni su i oglasni pano i orijentacijski plan za kretanje u građevini, kao i informatički punktovi i induktivna petlja.

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  17/05/2024
Nacionalni park „Krka“ ugostio partnere iz Latvije i Finske

Cilj Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ je uključivanje mladih u dobi od trinaest do trideset godina u aktivnosti zaštite prirode i okoliša

  01/05/2024
A thousand seedlings were distributed: Krka NP participated in the campaign "Let's grow together" for a greener future

The Krka National Park again joined the European campaign “Let’s grow together” this year, within which a thousand lavender and laurel seedlings were distributed on the occasion of International Labor Day at the Skradinski buk waterfall

  29/04/2024
International Labor Day in the Krka National Park: the gifting of seedlings and free entrance to the Park

This year, the Krka National Park will join the European campaign “Let’s grow together” and on Labor Day at Skradinski Buk at noon, they will distribute a thousand laurel and lavender seedlings, which visitors to the Park can plant in their gardens and yards

  26/04/2024
The second edition of the Regenerate Europe conference offers "glocal (global/local)" perspectives for the revival of Croatian tourism on the wings of a renewal of local food production and agriculture.

At the Krka Eco Campus in Puljane in the Krka National Park, a two-day international conference “Regenerate Europe” (in English) is being held on May 2 and 3 (and online) on the topic of encouraging local food production and strengthening the connection between local enogastronomy and tourism

109

km2

07

waterfalls

388

km bike route

47

km of hiking trails

10

entrances

Skip to content