Praćenje gnijezdećih parova ušara (Bubo bubo) na području NP „Krka“ 2024. godine
26/03/2024
Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare
Na području Parka pjev mužjaka čuo se na jedanaest lokaliteta, a na trima su pjev mužjaka svojim pjevom pratile ženke. Uzevši u obzir smjer iz kojeg je pjev dopirao i međusobne udaljenosti točaka na kojima je osluškivan, gnijezdeći parovi sove ušare zabilježeni su na šest područja u Parku. Kao i prethodnih godina, rezultati praćenja pokazuju da ušara obitava na donjem, srednjem i gornjem toku. Pjev mužjaka zabilježen je usput i na Kninskoj tvrđavi.
Ovogodišnjim praćenjem potvrđena je stabilnost populacije sove ušare u Parku.
Ušara se kao predator nalazi na vrhu hranidbenog lanca, a njena prisutnost na nekom području govori i o kvaliteti samog staništa. Gnijezdeća populacija ušare u Hrvatskoj spada u kategoriju gotovo ugrožene (NT), što znači da joj trenutno ne prijeti izumiranje, ali bi u bliskoj budućnosti mogla postati ugrožena.
Ušara je strogo zaštićena vrsta i ciljna vrsta područja ekološke mreže HR1000026 Krka i okolni plato. Procijenjeno je da njezina populacija na tom području broji od 50 do 70 parova, a cilj je na njemu očuvati gnijezdeću populaciju ušare od najmanje 60 parova, kao i staništa pogodna za njezino gniježđenje i hranjenje.
Rezultatima praćenja na području Parka JU „NP Krka“ pridružuje se nacionalnom programu praćenja gnijezdećih parova sova ušara, kojemu je cilj pratiti trend populacije sove ušare u Hrvatskoj i njezinu rasprostranjenosti, te utvrditi uzroke njezine ugroženosti. Prikupljeni podaci omogućit će bolje planiranje i provođenje mjera zaštite za tu strogo zaštićenu vrstu.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
The first find of a snow bunting in the Krka National Park
We are extremely pleased to announce that the first recorded sighting of a snow bunting (Plectrophenax nivalis) has been recorded in the Krka National Park, increasing the bird population in the Park to as many as 230 species
Investigation and monitoring of the status of white-legged crayfish – Austropotamobius pallipes –in the Krka NP area
The white-legged crayfish has a natural distribution in all the rivers of the Adriatic basin and also in the Lika region. However, due to a series of pressures and threats to freshwater habitats (deterioration of water quality, the regulation of watercourses, invasive species), the white-legged crayfish has been disappearing from many locations where it was once present
Monitoring summer (nursing) bat colonies in the Miljacka II cave in 2024
In summer 2024, the company Geonatura d.o.o. conducted monitoring of summer bat colonies in the Miljacka II cave, an internationally important underground bat habitat (UNEP/EUROBATS)
Mapping the target species of Dalmatian scilla or amethyst meadow squill
Dalmatian scilla (Chouardia litardierei) is an endemic Illyrian-Balkan species that grows on open, occasionally flooded or wet habitats, mainly meadows, grasslands, and basophilic outcrops.