ENDEMIČNE I STROGO ZAŠTIĆENE BILJNE VRSTE NP „KRKA“ / ENDEMIC AND STRICTLY PROTECTED PLANT SPECIES OF THE KRKA NP
Porodica / Family Znanstveni naziv / Scientific name Endem / Endemic Strogo zaštićena / Strictly protected IUCN
1 Apiaceae Apium repens (Jacq.) Lag. * DD
2 Chaerophyllum coloratum L. * * NT
3 Hydrocotyle vulgaris L. * CR
4 Peucedanum coriaceum Rchb. * * DD
5 Seseli montanum L. ssp. tommasinii (Rchb.f.) Arcang. * *
6 Seseli tomentosum Vis. * * NT
7 Asclepiadaceae Vincetoxicum hirundinaria Medik. ssp. adriaticum (Beck) Markgr. * * LC
8 Asparagaceae Chouardia litardierei (Breistr.) Speta * * NT
9 Asteraceae Carduus micropterus (Borbás) Teyber ssp. micropterus * *
10 Centaurea spinosociliata Seenus ssp. cristata (Bertol.) Dostál * *
11 Centaurea spinosociliata Seenus ssp. spinosociliata * *
12 Pseudognaphalium luteo-album  (L.) Hillard et B.L.Burtt * DD
13 Tanacetum cinerariifolium (Trevir.) Sch.Bip. * *
14 Boraginaceae Onosma echioides (L.) L. ssp. dalmatica (Scheele) Peruzziet N. G. Passal. * *
15 Brassicaceae Aurinia sinuata (L.) Griseb. * *
16 Cardamine adriatica Jar. Kučera, Lihová et Marhold * *
17 Peltaria alliacea Jacq. * * NT
18 Rorippa lippizensis (Wulfen) Rchb. * *
19 Callitrichaceae Callitriche cophocarpa Sendtn. * DD
20 Campanulaceae Campanula fenestrellata Feer. ssp. fenestrellata * * NT
21 Edraianthus tenuifolius (Waldst. et Kit.) A.DC. * *
22 Caryophyllaceae Dianthus carthusianorum agg. *
23 Dianthus ciliatus Guss. ssp. ciliatus * *
24 Dianthus ferrugineus Miller ssp. liburnicus (Bartl.) Tutin * *
25 Dianthus sylvestris Wulfen ssp. sylvestris *
26 Dianthus sylvestris Wulfen ssp. tergestinus (Reichenb.) Hayek * *
27 Stellaria alsine Grimm * DD
28 Vaccaria hispanica (Miller) Rauschert * CR
29 Chenopodiaceae Polycnemum arvense L. * DD
30 Cichoriaceae Leontodon crispus Vill. ssp. rossianus (Degen et Lengyel) Hayek * *
31 Cyperaceae Carex divisa Huds. * EN
32 Carex extensa Gooden. * EN
33 Carex riparia Curtis * VU
34 Cyperus fuscus L. * VU
35 Cyperus longus L. * VU
36 Fabaceae Astragalus monspessulanus L. ssp. illyricus (Bernhardt) Chater * *
37 Astragalus muelleri Steud. et Hochst. * * NT
38 Genista sericea Wulfen * *
39 Genista sylvestris Scop. ssp. dalmatica (Bartl.) H. Lindb. * *
40 Onobrychis arenaria (Kit.) DC. ssp. tommasinii (Jord.) Asch. et Graebn. * *
41 Trifolium dalmaticum Vis. * *
42 Trifolium resupinatum L. * VU
43 Hippuridaceae Hippuris vulgaris L. * EN
44 Iridaceae Crocus biflorus Mill. ssp. weldenii (Hoppeet Fürnr.) K.Richt. *
45 Crocus thomasii Ten. * *
46 Gladiolus illyricus W.D.J.Koch *
47 Gladiolus italicus Mill. *
48 Iris adriatica Trinajstic ex Mitic * * NT
49 Iris germanica L. *
50 Iris illyrica Tomm. * * LC
51 Iris pseudacorus L. *
52 Lamiaceae Micromeria kerneri Murb. * DD
53 Thymus bracteosus Vis. ex Benth. * *
54 Liliaceae Ornithogalum dalmaticum Speta * *
55 Lythraceae Lythrum portula (L.) D.A.Webb * VU
56 Malvaceae Hibiscus trionum L. * EN
57 Onagraceae Ludwigia palustris (L.) Elliott * DD
58 Orchidaceae Aceras anthropophorum (L.) W.T. Aiton * DD
59 Anacamptis pyramidalis (L.) Rich. * NT
60 Barlia robertiana (Loisel.) Greuter *
61 Cephalanthera damasonium (Mill.) Druce * NT
62 Epipactis microphylla (Ehrh.) Sw. *
63 Himantoglossum adriaticum H.Baumann * NT
64 Limodorum abortivum (L.) Sw. *
65 Ophrys apifera Huds. * EN
66 Ophrys argentaria Devillers-Tersch. et Devillers *
67 Ophrys bertolonii Moretti * VU
68 Ophrys cerastes Devillers et Devillers-Tersch. *
69 Ophrys dinarica Kranjcev et P. Delforge * *
70 Ophrys incantata Devillers et Devillers-Tersch. * *
71 Ophrys liburnica Devillers et Devillers-Tersch. * *
72 Ophrys rhodostephaneDevillers et Devillers-Tersch. * *
73 Ophrys scolopax Cav. ssp. cornuta (Steven) E.G. Camus *
74 Ophrys sphegodes Mill. * VU
75 Ophrys sphegodes Mill. ssp. atrata  (Lindl.) E.Mayer *
76 Ophrys sphegodes Mill. ssp. tommasinii (Vis.) Soó * *
77 Ophrys x flavicans Vis. * * DD
78 Orchis coriophora L. * VU
79 Orchis coriophora L. ssp. fragrans (Pollini) K. Richt. *
80 Orchis laxiflora Lam. ssp. laxiflora *
81 Orchis laxiflora Lam. ssp. palustris (Jacq.) Bonnier et Layens * DD
82 Orchis morio L. ssp. morio * NT
83 Orchis morio L. ssp. picta (Loisel.) K. Richt *
84 Orchis papilionaceae L. * VU
85 Orchis provincialis Balb. ssp. pauciflora (Ten.) Camus * DD
86 Orchis purpurea Huds. * VU
87 Orchis quadripunctata Cirillo ex Ten. * VU
88 Orchis tridentata Scop. * VU
89 Spiranthes spiralis (L.) Chevall. *
90 Poaceae Achnatherum calamagostris (L.) P.Beauv. * DD
91 Alopecurus bulbosus Gouan * CR
92 Alopecurus rendlei Eig. * VU
93 Festuca illyrica Marikgr.-Dann. * *
94 Glyceria fluitans (L.) R. Br. * VU
95 Glyceria plicata (Fr.) Fr. * VU
96 Hordeum secalinum Schreb. * EN
97 Parapholis incurva (L.) C.E. Hubb. * VU
98 Polygonaceae Polygonum salicifolium Brouss. ex Willd. * DD
99 Ranunculaceae Delphinium peregrinum L. * EN
100 Delphinium staphisagria L. * EN
101 Ranunculus lingua L. * EN
102 Rhamnaceae Rhamnus intermedius Steud. et Hochst. * * NT
103 Urticaceae Urtica pilulifera L. * EN
104 Violaceae Viola suavis M.Bieb. ssp. adriatica (Freyn) Haesler * *

 

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content