Volontiranje u zaštićenom području
30/03/2023
Program volontiranja iskorak je u valorizaciji Eko kampusa „Krka“ u Puljanima, u kojemu je Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ razvila značajan edukativno-prihvatni kompleks, koji će olakšati razvoj volonterske djelatnosti na području Parka i zaštite prirode jer zainteresiranim pojedincima omogućuje uključivanje u aktivnosti u zaštićenom području. Razvijena su četiri volonterska programa: istraživač tržišta, arheološki suradnik, čistač obala Krke i edukativno-kreativni asistent, kroz koje je u 2022. godini prošlo 66 volontera.
Volonterski programi u NP „Krka“ provode se sukladno Zakonu o volonterstvu, Etičkom kodeksu volontera i Pravilniku o radu s volonterima u sklopu projekta Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Kao volonterski centar, Eko kampus „Krka“ u Puljanima aktivira neiskorišteni turistički i gospodarski potencijal sjevernog dijela Nacionalnog parka, što doprinosi društvenom, gospodarskom i ekološkom boljitku toga prostora. Suradnja Nacionalnog parka i volontera doprinosi boljem poznavanju i razumijevanju zaštićenog područja, znanstvenom i edukativnom napretku i očuvanju okoliša.
Volonterstvo je jedan od elemenata koji najviše pridonose razvoju i oblikovanju suvremenog društva. Volontiranjem našu zajednicu činimo boljim mjestom za život. Radeći na korist drugih, volonteri ostvaruju i osobni i profesionalan razvoj, pogotovo mladi, koji volontiranjem razvijaju građansku odgovornost i aktivizam i ostvaruju veću konkurentnost na tržištu rada i bolju socijalnu inkluziju.
NP „Krka“ se 2016. pridružio programu volontiranja koji je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike osmislilo kroz projekt integracije u EU Natura 2000 (NIP) i pokrenulo u jedanaest parkova prirode i osam nacionalnih parkova. Godine 2017. Nacionalni park „Krka“ sudjelovao je u projektu „VOLontiraj za PRIRODU, VOLontiraj za SEBE!“ – školskom volonterskom programu u zaštićenim područjima prirode koji je promovirao i poticao provedbu programa školskog volontiranja u zaštićenim područjima prirode te uključuje i rad na razvoju socijalnih vještina mladih. Projekt je financirao Europski socijalni fond u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014. – 2020., a sufinancirao ga je i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Nakon otvorenja Eko kampusa „Krka“ u Puljanima osmišljena su četiri volonterska programa u kojima su sudjelovali studenti i studentice s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta i Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, s Učiteljskog studija, Odsjeka ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja i Odsjeka Sociologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i s Veleučilišta u Šibeniku. Volonterski programi izravno su vezani za studijske programe volontera, tako da su s jedne strane unaprijedili njihovo znanje, a s druge su pridonijeli provođenju nekih od djelatnosti u zaštićenom području.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Pedeset posto povoljnije cijene ulaznica u NP „Krka“ za pješake i bicikliste za Europski tjedan mobilnosti
Od 16. do 22. rujna 2024. promotivna cijena za pješake i bicikliste na ulazima Skradinski most, Stinice i Roški slap iznosi 20 eura za cijeli Park, a 10 eura za srednji i gornji tok Krke.
14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima
Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.
Ekološka akcija u srcu prirode: volonterski program „Čistač rijeke Krke“ za očuvanje okoliša
Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.