Na području izrazito siromašnom vodom, 72,5 km toka rijeke Krke prirodno je čudo. Njezinih sedam sedrenih slapova krški su fenomen, nastao dugotrajnim i delikatnim procesom taloženja posebne vrste vapnenca – sedre. Specifične sedrene barijere u Hrvatskoj se nalaze na svega trima lokacijama, a na rijeci Krki one su dio staništa više od tisuću biljnih i životinjskih vrsta. Slapovi su najljepši upravo u proljeće jer su tada bogati vodom pa čine savršenu vizuru za atraktivne fotografije. Najveći među njima, Skradinski buk, najduža je sedrena barijera u Europi, jedna od najpoznatijih hrvatskih prirodnih znamenitosti općenito, ali i najpopularnija selfie destinacija i „najinstagramičnije“ mjesto središnje Dalmacije.

Pod hashtagom #skradinskibukwaterfall kriju se tisuće upečatljivih i inspirativnih fotografija, koje su najbolji suvenir s putovanja. Skradinski buk svake godine posjete i brojne svjetski poznate osobe, poput Billa Gatesa ili Gwyneth Paltrow. Od sedam slapova na rijeci Krki (Bilušića buk, Brljan, Manojlovac, Rošnjak, Miljacka, Roški slap i Skradinski buk), na trima je omogućen pristup posjetiteljima, dva se mogu vidjeti s uređenih vidikovaca, a svi su jedinstveni i vrijedni divljenja.

Raznolik biljni i životinjski svijet i brojni speleološki objekti svrstavaju rijeku Krku u spomenike prirode najviše kategorije. Najpoznatiji biljni endemi jesu piramidalni zvončić, dalmatinski buhač i, zakonom strogo zaštićen, hrvatski nacionalni cvijet iris ili perunika, dok je, od životinjskih endema, najpoznatiji stanovnik rijeke Krke svakako čovječja ribica. Na popisu ugroženih vrsta koje obitavaju u NP „Krka“ nalaze se i veliki potkovnjak, vuk, vidra i divlja mačka. Brojne endemske vrste riba čine rijeku Krku najbogatijom europskom rijekom, a više od dvjesto vrsta ptica Park svrstavaju u ornitološki najvrjednija područja Europe. Budući da biljni i životinjski endemi izbjegavaju onečišćena područja, pa žive samo u bistrim i čistim morima i rijekama, veliki broj endemskih vrsta u rijeci Krki prirodni je pokazatelj čistoće vode i njezina okoliša.


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  11/12/2024
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“

U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)

  11/12/2024
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“

Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.

  06/12/2024
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu

Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza