Šumske zajednice Nacionalnog parka „Krka“
16/02/2024
Područje Nacionalnog parka „Krka“ obiluje raznolikim šumskim zajednicama, od mediteranske vegetacije do šuma submediteranskog područja. Na blagim padinama i zaravnima može se pronaći šuma hrasta medunca i bijelog graba, u kojoj se hrast medunac, bijeli grab, crni jasen, maklen i oskoruša ističu kao karakteristične vrste. Posebno vrijedna šuma nalazi se na lokalitetu Stinice.
Između zimzelene i listopadne vegetacije prostire se šuma hrasta crnike i crnog jasena. Hrast crnika, crni jasen, planika, veliki vrijes, hrast medunac i bijeli grab zajedno tvore slikovite sastojine na lokacijama Mačkovica i Obla glava.
Na području kanjona Krke i sjeverno od Roškog slapa šuma hrasta medunca i crnog graba pokazuje raznolikost zahvaljujući prisutnosti crnog jasena, javora gluhača, maklena, brekinje i mukinje.
U riječnim dolinama dominiraju poplavne i vlažne šume s poljskim jasenom, crnom johom, nizinskim brijestom, sivom vrbom i trušljikom.
Što se tiče četinjača, alepski bor i crni bor prevladavaju u različitim dijelovima Parka. Alepski bor širi se na sjeveru duž kanjona, pokrivajući strme padine i opožarene površine.
Ekološka mreža Nacionalnog parka „Krka“ obuhvaća različite stanišne tipove, uključujući poplavne miješane šume, vazdazelene šume hrasta crnike i mediteranske makije s dominantnim borovicama. To bogatstvo prirodnih zajednica čini Park iznimno važnim područjem, zanimljivim za istraživanje i izazovnim za očuvanje.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“
U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu
Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije