Zainteresirani ste za volontiranje u Nacionalnom parku „Krka“? Onda su ovo informacije za vas. Od 2012. godine Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ radi s volonterima kao domaćin, a od 2022. godine organizator je definiranih volonterskih programa koji se provode u novouređenom Eko kampusu „Krka“ u Puljanima. Sve što vas zanima o tim programima, smještaju i procedurama pitali smo Doris Banić, koordinatoricu volonterskih programa u Nacionalnom parku „Krka“, koja volontere dočekuje i ispraća, a na raspolaganju im je, kako sama kaže, 24 sata dnevno.

 

Gdje se treba prijaviti za volontiranje u NP „Krka“?

Za volontiranje u NP „Krka“ treba se prijaviti na poveznici https://nepoznata-krka.eu/volontiraj/, koja se nalazi na mrežnim stranicama Parka, na mrežnim stranicama projekta Nepoznata Krka i na mrežnim stranicama Parkova Hrvatske. Prijaviti se može tijekom cijele godine. Volonter treba ispuniti obrazac s osnovnim podacima o sebi kako bi ušao u bazu svih potencijalnih volontera, a mi ga na vrijeme obavještavamo o rasporedu i planu održavanja volonterskih programa.

Koji se volonterski programi nude?

Ove godine provodimo četiri volonterska programa: „Čistač obala Krke“, „Edukativno-kreativni asistent“ i „Istraživač tržišta“ te volonterski program u sklopu europskog projekta „LIFE CONTRA Ailanthus“, u kojem smo partner. Ustanova izrađuje i prema potrebi ažurira program volonterstva te na godišnjoj razini izrađuje akcijske planove provedbe volonterskih programa, koji uključuju popis planiranih volonterskih programa, lokacija na kojima će se provoditi i potreban broj volontera.

Koliko traju volonterski programi?

U NP „Krka“ provode se kratkotrajni volonterski programi u trajanju od maksimalno deset dana, u kojima sudjeluje dvadeset do dvadeset i pet volontera. Trenutno ne provodimo dugoročno volontiranje jer je u provedbu takva oblika volontiranja potrebno uključiti veliki broj osoba, ali, s obzirom na to da je Eko kampus „Krka“ otvoren tek prošle godine, vjerujem da će se u sljedećim godinama volontiranje razvijati i u tom smjeru.

Kako izgleda procedura koju volonter mora proći od prijave do samog dolaska u NP „Krka“?

Ustanova je dužna prije početka ili na početku angažmana upoznati volontera s pravima i obvezama organizatora volontiranja i volontera utvrđenima Zakonom o volonterstvu, Etičkim kodeksom volontera i Pravilnikom o radu s volonterima. Svim našim volonterima nastojimo pružiti odgovarajuću pripremu (izobrazbu), nadzor i podršku. Svaki volonter prođe početno upoznavanje ili orijentaciju koja uključuje jasno definiranje odnosa, a s Ustanovom potpiše i Ugovor o volontiranju, kojim su uređena međusobna prava i obveze. Ustanova je dužna svakom volonteru nakon završetka volontiranja izdati potvrdu o volontiranju, a volonteri ispunjavaju i evaluacijske obrasce u kojima ocjenjuju program, njegovu provedbu i osobe koje su ga provodile.

Tko se sve može prijaviti za volontiranje?

Sukladno našem Pravilniku to su sve punoljetne osobe. Sve aktivnosti u volonterskim programima se provode na otvorenom i na različitim terenima u različitim vremenskim prilikama pa je poželjno da su volonteri naviknuti na rad na otvorenom. Naravno, na vrijeme ih obavijestimo kako se pripremiti za boravak u prirodi. Svi mi koji sudjelujemo u realizaciji volonterskih programa prošli smo razne edukacije i stekli certifikate za vođenje grupa na otvorenom. Osim toga, koordinator programa mora imati i druge važne informacije o volonterima kao što su kronične bolesti, smetnje ili čak režim ishrane kako bi boravak prošao u najboljem redu.

Kako je organiziran boravak volontera u NP „Krka“?

Smještaj volontera osiguran je u volonterskom centru u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima. Tamo se nalazi novouređeni hostel, te brojni edukativni sadržaji, kao i atraktivni prostori na otvorenome u kojima volonteri mogu boraviti u slobodno vrijeme. Prehrana i prijevoz unutar Parka također su osigurani. Želimo da se kod nas osjećaju lijepo i sigurno pa im je zato netko uvijek na raspolaganju za sve što im treba.

Što volonteri mogu raditi kada ne volontiraju?

Mogu obilaziti pješačke staze u NP „Krka“, upoznavati lokalnu sredinu i kulturnopovijesne lokalitete, kojih ovdje zaista ima puno, i koristiti društvene sadržaje u kampusu. Zapravo se dosta družimo, igramo društvene igre na temu Krke ili team building igre koje nam pomažu da osnažimo grupni identitet. Dobar primjer je timska igra u kojoj svi sudionici zategnu uže u krug po kojemu jedna osoba onda može hodati. To pokazuje koliko je povezana grupa jaka. A i zabavno je.

Na kraju, odlaze li volonteri zadovoljni kad program završi?

Naš je cilj da volonteri u NP „Krka“ steknu određene kompetencije koje će im služiti kasnije u životu, upoznaju područje Nacionalnog parka „Krka“ iz druge perspektive, boraveći s djelatnicima na terenu, ali i da steknu dojam o izazovima s kojima se susrećemo. I lijepo je vidjeti kako se u kratkom vremenu svi zaljube u Krku. A kad nešto volite, onda ćete to i čuvati. Najbolje od svega je kad shvate koliko mogu doprinijeti. I to ne samo radom na terenu i kroz volonterski program. Nakon uspješnog volonterskog programa u NP „Krka“, zadovoljni volonteri su naši najbolji ambasadori.


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  21/03/2025
Obilježavanje Svjetskog dana šuma i Svjetskog dana voda

Nacionalni park „Krka“ godinama aktivno sudjeluje u obilježavanju važnih datuma u zaštiti prirode, među kojima istaknuto mjesto zauzimaju Svjetski dan šuma i Svjetski dan voda. Ti su dani prilika za podizanje svijesti o značaju prirodnih resursa i važnosti njihove zaštite.

  18/03/2025
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“

Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine

  18/03/2025
Vodiči NP „Krka“ posjetiteljima daruju obilazak gornjeg toka rijeke Krke i novootvorenog centra u Kistanjama

Prijavite se za besplatni obilazak gornjeg toka rijeke Krke uz pratnju vodiča NP „Krka“

  10/03/2025
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku

Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza