Što sve trebam znati ako želim volontirati u Nacionalnom parku „Krka“
30/03/2023
Zainteresirani ste za volontiranje u Nacionalnom parku „Krka“? Onda su ovo informacije za vas. Od 2012. godine Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ radi s volonterima kao domaćin, a od 2022. godine organizator je definiranih volonterskih programa koji se provode u novouređenom Eko kampusu „Krka“ u Puljanima. Sve što vas zanima o tim programima, smještaju i procedurama pitali smo Doris Banić, koordinatoricu volonterskih programa u Nacionalnom parku „Krka“, koja volontere dočekuje i ispraća, a na raspolaganju im je, kako sama kaže, 24 sata dnevno.
Gdje se treba prijaviti za volontiranje u NP „Krka“?
Za volontiranje u NP „Krka“ treba se prijaviti na poveznici https://nepoznata-krka.eu/volontiraj/, koja se nalazi na mrežnim stranicama Parka, na mrežnim stranicama projekta Nepoznata Krka i na mrežnim stranicama Parkova Hrvatske. Prijaviti se može tijekom cijele godine. Volonter treba ispuniti obrazac s osnovnim podacima o sebi kako bi ušao u bazu svih potencijalnih volontera, a mi ga na vrijeme obavještavamo o rasporedu i planu održavanja volonterskih programa.
Koji se volonterski programi nude?
Ove godine provodimo četiri volonterska programa: „Čistač obala Krke“, „Edukativno-kreativni asistent“ i „Istraživač tržišta“ te volonterski program u sklopu europskog projekta „LIFE CONTRA Ailanthus“, u kojem smo partner. Ustanova izrađuje i prema potrebi ažurira program volonterstva te na godišnjoj razini izrađuje akcijske planove provedbe volonterskih programa, koji uključuju popis planiranih volonterskih programa, lokacija na kojima će se provoditi i potreban broj volontera.
Koliko traju volonterski programi?
U NP „Krka“ provode se kratkotrajni volonterski programi u trajanju od maksimalno deset dana, u kojima sudjeluje dvadeset do dvadeset i pet volontera. Trenutno ne provodimo dugoročno volontiranje jer je u provedbu takva oblika volontiranja potrebno uključiti veliki broj osoba, ali, s obzirom na to da je Eko kampus „Krka“ otvoren tek prošle godine, vjerujem da će se u sljedećim godinama volontiranje razvijati i u tom smjeru.
Kako izgleda procedura koju volonter mora proći od prijave do samog dolaska u NP „Krka“?
Ustanova je dužna prije početka ili na početku angažmana upoznati volontera s pravima i obvezama organizatora volontiranja i volontera utvrđenima Zakonom o volonterstvu, Etičkim kodeksom volontera i Pravilnikom o radu s volonterima. Svim našim volonterima nastojimo pružiti odgovarajuću pripremu (izobrazbu), nadzor i podršku. Svaki volonter prođe početno upoznavanje ili orijentaciju koja uključuje jasno definiranje odnosa, a s Ustanovom potpiše i Ugovor o volontiranju, kojim su uređena međusobna prava i obveze. Ustanova je dužna svakom volonteru nakon završetka volontiranja izdati potvrdu o volontiranju, a volonteri ispunjavaju i evaluacijske obrasce u kojima ocjenjuju program, njegovu provedbu i osobe koje su ga provodile.
Tko se sve može prijaviti za volontiranje?
Sukladno našem Pravilniku to su sve punoljetne osobe. Sve aktivnosti u volonterskim programima se provode na otvorenom i na različitim terenima u različitim vremenskim prilikama pa je poželjno da su volonteri naviknuti na rad na otvorenom. Naravno, na vrijeme ih obavijestimo kako se pripremiti za boravak u prirodi. Svi mi koji sudjelujemo u realizaciji volonterskih programa prošli smo razne edukacije i stekli certifikate za vođenje grupa na otvorenom. Osim toga, koordinator programa mora imati i druge važne informacije o volonterima kao što su kronične bolesti, smetnje ili čak režim ishrane kako bi boravak prošao u najboljem redu.
Kako je organiziran boravak volontera u NP „Krka“?
Smještaj volontera osiguran je u volonterskom centru u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima. Tamo se nalazi novouređeni hostel, te brojni edukativni sadržaji, kao i atraktivni prostori na otvorenome u kojima volonteri mogu boraviti u slobodno vrijeme. Prehrana i prijevoz unutar Parka također su osigurani. Želimo da se kod nas osjećaju lijepo i sigurno pa im je zato netko uvijek na raspolaganju za sve što im treba.
Što volonteri mogu raditi kada ne volontiraju?
Mogu obilaziti pješačke staze u NP „Krka“, upoznavati lokalnu sredinu i kulturnopovijesne lokalitete, kojih ovdje zaista ima puno, i koristiti društvene sadržaje u kampusu. Zapravo se dosta družimo, igramo društvene igre na temu Krke ili team building igre koje nam pomažu da osnažimo grupni identitet. Dobar primjer je timska igra u kojoj svi sudionici zategnu uže u krug po kojemu jedna osoba onda može hodati. To pokazuje koliko je povezana grupa jaka. A i zabavno je.
Na kraju, odlaze li volonteri zadovoljni kad program završi?
Naš je cilj da volonteri u NP „Krka“ steknu određene kompetencije koje će im služiti kasnije u životu, upoznaju područje Nacionalnog parka „Krka“ iz druge perspektive, boraveći s djelatnicima na terenu, ali i da steknu dojam o izazovima s kojima se susrećemo. I lijepo je vidjeti kako se u kratkom vremenu svi zaljube u Krku. A kad nešto volite, onda ćete to i čuvati. Najbolje od svega je kad shvate koliko mogu doprinijeti. I to ne samo radom na terenu i kroz volonterski program. Nakon uspješnog volonterskog programa u NP „Krka“, zadovoljni volonteri su naši najbolji ambasadori.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Poziv na edukaciju „Ograničenja u gospodarenju šumama na području ekološke mreže"
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poziva sve zainteresirane da se prijave na edukaciju „Ograničenja u gospodarenju šumama na području ekološke mreže“ koji se provodi u okviru intervencije 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama (NATURA 2000, NKS)
Cijele jeseni i zime uživajte u Nacionalnom parku „Krka“ za cijenu ulaznice od samo 7 eura
Od 1. studenoga 2024. pa sve do kraja ožujka 2025. posjetitelji Nacionalnog parka „Krka“ imat će jedinstvenu priliku istražiti njegove vrijednosti po jednokratnoj cijeni ulaznice za odrasle od samo 7 eura, a za djecu 4 eura
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)
Predstavnici NP „Krka“ posjetili latvijske nacionalne parkove
U sklopu Erasmus+ projekta, koji u potpunosti financira Europska unija, latvijski nacionalni parkovi predstavili su bogatu bioraznolikost i očuvane ekosustave na svom prostoru