Središnje mjesto NP „Krka“ za edukaciju, volontiranje i istraživačke projekte
14/11/2022
Nakon što je proljetos otvoren, Eko kampus „Krka“ djeluje u skladu sa svojom primarnom svrhom – edukacijom i prihvatom pojedinaca i grupa, djece, istraživača i volontera. Djeca su s razlogom na prvom mjestu: najveći dio sadržaja prilagođen je upravo njima i nastavi u prirodi. Tu su i volonteri: dugogodišnji interes za takvu vrstu aktivnosti rezultirao je potrebnim smještajnim kapacitetima, tako da su pokrenuta već četiri volonterska programa. Istraživači, znanstvenici, studenti – dobro došli u Kampus! Za vas je opremljen moderni laboratorij. I restauratorska radionica. Čekamo da se najavite. Za one koji žele samo posjetiti fantastične zbirke, prirodoslovnu i arheološku, Eko kampus „Krka“ otvoren je cijelu godinu.
Eko kampus „Krka“ primjer je usklađenosti prirode s tehnološkim dostignućima 21. stoljeća zahvaljujući kojima se povezuju ljudi različitih interesa i sklonosti. Njegovo uređenje i opremanje počelo je 2005. da bi s vremenom postalo dio šireg projekta Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke (KK 06.1.2.01.0003), usmjerenog i na održivi razvoj i očuvanje ekosustava rijeke Krke. U sklopu toga projekta, ukupna vrijednost radova realiziranih u Eko kampusu „Krka“ iznosi 52.623.357 kn, od čega je 45.759.572 kn sufinancirano sredstvima Europske unije, a 42.873 kn sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Sve ostale troškove podmirila je vlastitim sredstvima JU „NP Krka“.
Projekt Nepoznata Krka obuhvaća niz infrastrukturnih intervencija unutar Nacionalnog parka „Krka“, osmišljavanje i uvođenje novih prezentacijskih i interpretacijskih sadržaja, uređenje pješačkih staza, elektrifikaciju brodskog prometa i unaprjeđenje sustava upravljanja sadržajima i posjećivanjem. Opći cilj projekta je aktiviranje – izgradnjom infrastrukture, jačanjem kapaciteta ključnih dionika i razvojem novih edukativnih turističkih proizvoda i usluga – neiskorištenog turističkog i gospodarskog potencijala sjevernog dijela Nacionalnog parka „Krka“ i kvalitetniji prostorni i vremenski raspored posjetitelja, što će doprinijeti društvenom, gospodarskom i ekološkom boljitku toga prostora.
Infrastrukturna ulaganja unutar projekta odnose se na rekonstrukciju, unutarnje uređenje i postav Prirodoslovne zbirke Hram prirode, na unutarnje opremanje Edukacijsko-interpretacijskog središta Laboratorij prirode, uređenje i opremanje Volonterskog centra Titius, sa smještajnim kapacitetima hostelskog tipa i laboratorijima za istraživače, i pomoćne građevine uz njega, te na unutrašnje uređenje i opremanje blagovaonice i Internet kafea. U sklopu projekta obavljena je i rekonstrukcija vodovodne i hidrantske mreže, riješene su odvodnja oborinskih voda i odvodnja fekalnih voda, a dovršeno je i krajobrazno i hortikulturno uređenje cijelog prostora.
Eko kampus „Krka“ sada želi, i treba, postati središnje mjesto Nacionalnog parka „Krka“, ali i cijele Šibensko-kninske županije kad je riječ o edukaciji, volontiranju i istraživačkim projektima u prirodi. U tom smislu protekle godine već su pokrenuta četiri volonterska programa. Nastavnici u osnovnim i srednjim školama mogu kontaktirati Javnu ustanovu „Nacionalni park Krka“ radi održavanja edukativnih radionica.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“
U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu
Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije