Prirodoslovna zbirka u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima s pravom nosi naziv Hram prirode. U njoj je interpretirana i inovativno predstavljena ogromna i vrijedna biološka raznolikost zaštićenog područja. Kamena trokatnica podijeljena je u šest izložbenih prostorija, u kojima su predstavljeni povijest rijeke Krke, njezina staništa i živi svijet koji u njima obitava. U skladu sa svjetskim trendovima muzejske prezentacije, zbirka je u maksimalnoj mjeri interaktivna pa je kao takva idealna za samostalan obilazak, dok je za edukativne programe školske djece ona dodatna vrijednost i koristan alat kojim se i pamti i zabavlja.

Nacionalni park „Krka“ vizualno je iznimno atraktivan. Kombinacija slapova i ujezerenih predjela uz kulise dubokog kanjona čini ga svjetski poznatim. Ali on je prije svega zaštićeno područje, proglašeno takvim zbog njegovih geoloških, hidroloških i pejsažnih vrijednosti. Zato, kad je riječ o Parku, ne govorimo samo o prirodnim ljepotama, već i o vrijednostima koje želimo zaštititi, ali i predstaviti javnosti na poučan i zanimljiv način.

Dvije prostorije podrumskog dijela simbolično su posvećene podzemlju. Posjetitelj putuje u geološku prošlost zemlje i upoznaje fosile, okamenjene ostatke živih organizama. Krka je krška rijeka pa su špilje i jame važno obilježje cijelog područja Nacionalnog parka. Kao dom i zaklon bile su važne i prvim ljudima: tragove čovjeka na rijeci Krki pratimo još od daleke prapovijesti, odnosno od starijeg neolitika, iz kojeg potječu arheološki nalazi pronađeni u Oziđanoj pećini. Koristeći tehnologiju proširene stvarnosti, posjetitelj može razgledati pećinu i u nišama upoznati podzemne životinje s kojima je prapovijesni čovjek dijelio svoje podzemno obitavalište.

Prvi kat posvećen je vodi graditeljici, koja je stvorila veličanstveni kanjon duž kojega je izgradila slapove. Ključnu ulogu u tome imala je sedra, temeljni fenomen Nacionalnog parka „Krka“, odnosno, istančani proces sedrenja, koji čovjeka, jednom kad ga shvati, fascinira savršenim načinom na koji funkcioniraju prirodni mehanizmi i pokaže mu zašto je toliko važno da ih čovjek ne remeti. Na prvom katu smješten je i središnji info-pult zbirke, na kojemu se cijeli izložbeni postav može pogledati kroz virtualnu šetnju Hramom prirode.

Sedrene vode rijeke Krke nastanjuju endemične i rijetke slatkovodne ribe, čiji se virtualni prikazi mogu vidjeti na trećem katu zbirke, gdje im je posvećena cijela jedna prostorija. Posjetitelji mogu zaigrati i interaktivnu igru ribolova, u kojoj će na kraju ulov vratiti u rijeku jer je ribolov u Nacionalnom parku „Krka“ – zabranjen. Na kraju obilaska posjetitelje očekuju raznovrsna staništa Nacionalnog parka „Krka“ s njihovim stanovnicima, brojnim zaštićenim leptirima i kukcima, vodozemcima i gmazovima te naposljetku pticama, koje se u posljednoj prostoriji mogu vidjeti, čuti ili osjetiti.


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  11/12/2024
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“

U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)

  11/12/2024
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“

Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.

  06/12/2024
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu

Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza