Prirodoslovna zbirka u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima s pravom nosi naziv Hram prirode. U njoj je interpretirana i inovativno predstavljena ogromna i vrijedna biološka raznolikost zaštićenog područja. Kamena trokatnica podijeljena je u šest izložbenih prostorija, u kojima su predstavljeni povijest rijeke Krke, njezina staništa i živi svijet koji u njima obitava. U skladu sa svjetskim trendovima muzejske prezentacije, zbirka je u maksimalnoj mjeri interaktivna pa je kao takva idealna za samostalan obilazak, dok je za edukativne programe školske djece ona dodatna vrijednost i koristan alat kojim se i pamti i zabavlja.

Nacionalni park „Krka“ vizualno je iznimno atraktivan. Kombinacija slapova i ujezerenih predjela uz kulise dubokog kanjona čini ga svjetski poznatim. Ali on je prije svega zaštićeno područje, proglašeno takvim zbog njegovih geoloških, hidroloških i pejsažnih vrijednosti. Zato, kad je riječ o Parku, ne govorimo samo o prirodnim ljepotama, već i o vrijednostima koje želimo zaštititi, ali i predstaviti javnosti na poučan i zanimljiv način.

Dvije prostorije podrumskog dijela simbolično su posvećene podzemlju. Posjetitelj putuje u geološku prošlost zemlje i upoznaje fosile, okamenjene ostatke živih organizama. Krka je krška rijeka pa su špilje i jame važno obilježje cijelog područja Nacionalnog parka. Kao dom i zaklon bile su važne i prvim ljudima: tragove čovjeka na rijeci Krki pratimo još od daleke prapovijesti, odnosno od starijeg neolitika, iz kojeg potječu arheološki nalazi pronađeni u Oziđanoj pećini. Koristeći tehnologiju proširene stvarnosti, posjetitelj može razgledati pećinu i u nišama upoznati podzemne životinje s kojima je prapovijesni čovjek dijelio svoje podzemno obitavalište.

Prvi kat posvećen je vodi graditeljici, koja je stvorila veličanstveni kanjon duž kojega je izgradila slapove. Ključnu ulogu u tome imala je sedra, temeljni fenomen Nacionalnog parka „Krka“, odnosno, istančani proces sedrenja, koji čovjeka, jednom kad ga shvati, fascinira savršenim načinom na koji funkcioniraju prirodni mehanizmi i pokaže mu zašto je toliko važno da ih čovjek ne remeti. Na prvom katu smješten je i središnji info-pult zbirke, na kojemu se cijeli izložbeni postav može pogledati kroz virtualnu šetnju Hramom prirode.

Sedrene vode rijeke Krke nastanjuju endemične i rijetke slatkovodne ribe, čiji se virtualni prikazi mogu vidjeti na trećem katu zbirke, gdje im je posvećena cijela jedna prostorija. Posjetitelji mogu zaigrati i interaktivnu igru ribolova, u kojoj će na kraju ulov vratiti u rijeku jer je ribolov u Nacionalnom parku „Krka“ – zabranjen. Na kraju obilaska posjetitelje očekuju raznovrsna staništa Nacionalnog parka „Krka“ s njihovim stanovnicima, brojnim zaštićenim leptirima i kukcima, vodozemcima i gmazovima te naposljetku pticama, koje se u posljednoj prostoriji mogu vidjeti, čuti ili osjetiti.


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  21/03/2025
Obilježavanje Svjetskog dana šuma i Svjetskog dana voda

Nacionalni park „Krka“ godinama aktivno sudjeluje u obilježavanju važnih datuma u zaštiti prirode, među kojima istaknuto mjesto zauzimaju Svjetski dan šuma i Svjetski dan voda. Ti su dani prilika za podizanje svijesti o značaju prirodnih resursa i važnosti njihove zaštite.

  18/03/2025
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“

Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine

  18/03/2025
Vodiči NP „Krka“ posjetiteljima daruju obilazak gornjeg toka rijeke Krke i novootvorenog centra u Kistanjama

Prijavite se za besplatni obilazak gornjeg toka rijeke Krke uz pratnju vodiča NP „Krka“

  10/03/2025
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku

Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza