Svjetski dan zaštite okoliša, najvažniji datum u podizanju svijesti o potrebi zaštite okoliša, obilježava se 5. lipnja. Toga je dana 1972. godine u Stockholmu održana konferencija Ujedinjenih naroda o ljudskom okolišu, na kojoj je usvojen Program Ujedinjenih naroda za okoliš (United Nations Environmental Programme (UNEP)). Ujedinjeni u globalnim naporima da smanjimo onečišćenje plastikom, ove godine Svjetski dan zaštite okoliša obilježavamo pod sloganom „#BeatPlasticPollution“.

Ujedinjeni narodi predlažu da promijenimo sustav kako bismo smanjili onečišćenje plastikom, i to tako da smanjimo uporabu problematičnih i nepotrebnih plastičnih predmeta i njihovo tržište transformiramo u kružno. To ćemo postići ubrzavanjem triju ključnih promjena: ponovnom uporabom, recikliranjem te preusmjeravanjem i diversifikacijom. Riječ je o formuli „3R“ (Reduce, Reuse i Recycle), kako se zove i jedna od edukativnih radionica koje Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ provodi s djecom. Radionica je osmišljena tako da se na njoj kreativno upotrebljavaju materijali koji se inače svrstavaju u kategoriju otpada.

Svake se godine u svijetu proizvede više od četiristo milijuna tona plastike, od čega je polovica namijenjena za jednokratno korištenje. Od toga se manje od deset posto reciklira. Procjenjuje se da godišnje od devetnaest do dvadeset tri milijuna tona plastike završi u jezerima, rijekama i morima. To je otprilike težina dvije tisuće i dvjesto Eiffelovih tornjeva. Mikroplastika – sitne plastične čestice promjera do 5 mm – pronalaze svoj put do hrane, vode i zraka. Procjenjuje se da svaka osoba na planetu „konzumira“ više od pedeset tisuća plastičnih čestica godišnje – i mnogo više ako se uzme u obzir i njihovo udisanje.

Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ ograničila je uporabu plastike tako što je u ugovore s koncesionarima ugostiteljskih objekata uvrstila stavku o obvezi zamjene plastičnog pribora za jelo i piće i posluživanje hrane ekološki prihvatljivijim.

Odbačena ili spaljena plastika za jednokratnu upotrebu šteti ljudskom zdravlju i bioraznolikosti i zagađuje sve ekosustave, od planinskih vrhova do oceanskog dna. S novim znanstvenim spoznajama i tehnološkim rješenjima, vlade, tvrtke i drugi dionici moraju pojačati i ubrzati akcije za rješavanje ovog ekološkog problema.


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  13/09/2024
Pedeset posto povoljnije cijene ulaznica u NP „Krka“ za pješake i bicikliste za Europski tjedan mobilnosti

Od 16. do 22. rujna 2024. promotivna cijena za pješake i bicikliste na ulazima Skradinski most, Stinice i Roški slap iznosi 20 eura za cijeli Park, a 10 eura za srednji i gornji tok Krke.

  12/09/2024
14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima

Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.

  06/09/2024
Ekološka akcija u srcu prirode: volonterski program „Čistač rijeke Krke“ za očuvanje okoliša

Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content