Od svih kopnenih ekosustava, šume su najbogatiji spremnik biološke raznolikosti
29/05/2023
Šume su najsloženiji ekosustav na Zemlji. Procjenjuje se da pokrivaju 31 % ukupne Zemljine kopnene površine i da čuvaju više od 80 % biološke raznolikosti našeg planeta. Svjetski dan šuma obilježavamo 21. ožujka. Prilika je to za radionice s djecom u stoljetnoj šumi bijelog graba i hrasta medunca na Stinicama, idealnom mjestu za izvorni i cjeloviti doživljaj šumskoga svijeta i učenje o njegovim značajkama. Na rubu šume nalazi se posjetiteljski centar Visovačka kuća „Kuželj“, u kojem je uređen stalni izložbeni postav Lugareva kuća, o toj autohtonoj šumskoj zajednici.
Edukativna radionica „Po znanje u šumu“ namijenjena je djeci svih uzrasta. Cilj ove radionice je da djeci ponudi izvorni doživljaj prirode i šume na autentičnom lokalitetu. Obuhvaća vođenu šetnju šumom, s podukom o ulozi šume i koristima od nje i pravilima ponašanja u njoj, potom obilazak izložbe „Lugareva kuća“, vidikovca i, na koncu, edukativne igre u dvorištu posjetiteljskog centra. Među zanimljivim zadaćama šumske radionice jesu prepoznavanje kore različita drveća, upoznavanje mikrosvijeta kukaca koji ispod kore žive, promatranje prirode očima kukaca, prepoznavanje zvukova i raspoznavanje mirisa, ali i zabavne mozgalice i radni listići na temu života šume.
Ove godine Nacionalni park „Krka“ pridružio se i europskoj akciji „Rastemo zajedno“, u sklopu koje je postavljen cilj da se do 2030. na Starom kontinentu posade tri milijarde stabala. Na Praznik rada Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ na Skradinskom je buku podijelila tisuću sadnica planike i lovora, koje posjetitelji Parka mogu posaditi u svojim vrtovima i okućnicama. Akcijom „Rastemo zajedno“ dajemo svoj doprinos europskoj inicijativi za sadnju tih tri milijarde stabala u okviru pošumljavanja EU-a i borbe protiv klimatskih promjena.
Osim što je dobro za klimu, drveće poboljšava kvalitetu zraka, pomaže u pročišćavanju voda, očuvanju bioraznolikosti i smanjenju temperature i daje zaklon od sunca. Stabla su važna i za zdravlje ljudi: provođenje vremena u blizini drveća smanjuje stres, snižava krvni tlak i poboljšava raspoloženje. Tri milijarde stabala, koja će pokrivati dva milijuna hektara, moglo bi ukloniti do četiri milijuna tona CO2 iz atmosfere već do 2030., a čak petnaest milijuna tona do 2050.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Pedeset posto povoljnije cijene ulaznica u NP „Krka“ za pješake i bicikliste za Europski tjedan mobilnosti
Od 16. do 22. rujna 2024. promotivna cijena za pješake i bicikliste na ulazima Skradinski most, Stinice i Roški slap iznosi 20 eura za cijeli Park, a 10 eura za srednji i gornji tok Krke.
14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima
Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.
Ekološka akcija u srcu prirode: volonterski program „Čistač rijeke Krke“ za očuvanje okoliša
Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.