Izleti brodom sa Skradinskog buka – omiljena atrakcija brojnih posjetitelja
19/06/2023
Sa Skradinskog buka polaze brodovi koji posjetitelje vode na izlet smaragdno zelenim kanjonom rijeke Krke, od sutoka rijeka Krke i Čikole, ujezerene oaze mira u kojoj se smjestio otok Visovac i atraktivnog tjesnaca Među gredama do Roškog slapa. Prvi izletnički brod koji je prevozio posjetitelje od Roškoga slapa do Visovca i Skradinskoga buka zaplovio je 31. ožujka 1912. godine. Nakon više od stotinu godina izleti brodom i dalje su omiljeni sadržaj brojnim posjetiteljima Nacionalnog parka „Krka“.
Izlete brodom treba razlikovati od brodskog prijevoza na relaciji Skradin — Skradinski buk — Skradin. Prijevoz brodom iz Skradina ili autobusom od Lozovca do Skradinskog buka uključen je u cijenu ulaznice. Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ organizira i prijevoz brodom do otoka Visovca, s obiju obala rijeke: od Stinica, s lijeve, i od Remetića, s desne obale. Također, brod se može i zakupiti i rezervirati, a njime se plovi uz pratnju vodiča.
Prvi izlet od Skradinskog buka vodi do obližnjeg sutoka rijeka Krke i Čikole i Torka, jezerskog vrela koje se u tom sutoku smjestilo kao zjenica oka. Sutok rijeka Krke i Čikole neobičan je i bajkovit prizor. Na tom je mjestu priroda oblikovala otok, da dijeli dvije rijeke i jezero koje to nije. U tom spokojnom pejsažu čini se da sve miruje, i visoki šaševi i tršćaci, samo ptice koje ga prelijeću podsjećaju na to da vrijeme neumitno prolazi. U središtu prizora smjestio se Torak, vrelo u obliku jezera. Iako se radi o izvoru, zbog okrugla oblika više nalikuje jezeru, pa ga zovemo jezerskim vrelom. Promjer mu je 150 m, dubina 30 m, a sam izvor nalazi se na dnu jezera. To krško vrelo daje čistu i pitku vodu, koju je nekada koristila većina naselja u jugoistočnom dijelu Šibensko-kninske županije.
Izlet do otoka Visovca, u trajanju od dva sata, uključuje razgledavanje otočića u pratnji informatora, koje traje pola sata. Nešto je duži izlet brodom do Roškog slapa, koji traje četiri sata. Taj izlet uključuje zaustavljanje na Visovcu s polusatnim razgledavanjem otočića i izlazak s broda i slobodni obilazak Roškog slapa u trajanju od 1,5 sat.
Visovac i Roški slap dijeli, ili spaja, smaragdno zeleni kanjon Među gredama. Brodove koji njime plove čuva sv. Nikola, zaštitnik pomoraca, kojemu je posvećena zavjetna kapelica na lijevoj obali kanjona. Nešto niže na istoj obali Krke, na sredini kanjona, u živoj stijeni nalazi se manji rasjed u kojem se, čudnom igrom prirode, svako glasanje pretvara u trostruku jeku.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Obilježavanje Svjetskog dana šuma i Svjetskog dana voda
Nacionalni park „Krka“ godinama aktivno sudjeluje u obilježavanju važnih datuma u zaštiti prirode, među kojima istaknuto mjesto zauzimaju Svjetski dan šuma i Svjetski dan voda. Ti su dani prilika za podizanje svijesti o značaju prirodnih resursa i važnosti njihove zaštite.
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“
Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine
Vodiči NP „Krka“ posjetiteljima daruju obilazak gornjeg toka rijeke Krke i novootvorenog centra u Kistanjama
Prijavite se za besplatni obilazak gornjeg toka rijeke Krke uz pratnju vodiča NP „Krka“
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)