Koliko je zanimljiv, važan i raznovrstan reljef Nacionalnog parka „Krka“ govori to da su čak četiri prostorije Prirodoslovne zbirke posvećene njegovu formiranju: od okamenjenih fosila i podzemnog svijeta špilja, preko formiranja zaravni i usjecanja kanjona, do, naposljetku, izdizanja sedrenih barijera kao najmlađih oblika u reljefu, odnosno slapova kakve poznajemo i kojima se divimo. Za pejsaž u kojem danas uživamo i iz kojeg iščitavamo geološku prošlost Zemlje zaslužni su pradavni procesi okršavanja, od kojih se neki odvijaju i dalje.

Priča počinje u podrumskom dijelu, kao personifikaciji podzemlja u kojem je počelo stvaranje. Posjetitelj putuje u geološku prošlost Zemlje i upoznaje fosile – okamenjene ostatke živih organizama. Penjući se na prvi kat, možemo saznati sve o osjetljivom i složenom procesu nastanka sedre i organizmima koji u njemu sudjeluju. Voda kao element dominira cijelim izložbenim prostorom, uz središnji eksponat uzdužnog profila rijeke Krke i multimedijalni prikaz stvaranja kanjona rijeke Krke. Prikazan je i nastanak krškog reljefa i njegovih jedinstvenih kreacija, sedrenih slapova rijeke Krke.

Ono što čovjek, dijeleći razdoblja u eone i epohe, broji u milijunima godina za Zemlju je tek trenutak. U geomorfološkom smislu, u porječju rijeke Krke izdvajaju se tri dijela: planinsko područje na sjeveroistoku, u kojemu su duboko usječene doline pritoka rijeke Krke, polja u središnjem dijelu, s izraženom hidrografskom mrežom s brojnim izvorima, i Sjevernodalmatinska zaravan. Geološko formiranje područja rijeke Krke počelo je sedimentacijom vapnenca a nastavilo se stvaranjem zaravni. Zaravan rijeke Krke nastala je krajem pliocena i početkom pleistocena, dok se njezin kanjon usijecao u reljef u kasnom ledenom dobu. Sedrene barijere najmlađi su oblici u reljefu.

Iako se sedreni slapovi rijeke Krke zbog svoje veličanstvenosti doimaju vječnima, nastajanje sedre, osedravanje, stalan je i dinamičan proces međusobnog djelovanja fizikalno-kemijskih činitelja i živih organizama u vodi. Postanak i razvitak sedrenih barijera oblikovali su današnji izgled riječnoga korita i obilježja živoga svijeta Krke. Zato je važno upoznati činioce koji sudjeluju u stvaranju sedre kako bismo bolje razumjeli i cijenili svu raznolikost biljnog i životinjskog svijeta.


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  13/09/2024
Pedeset posto povoljnije cijene ulaznica u NP „Krka“ za pješake i bicikliste za Europski tjedan mobilnosti

Od 16. do 22. rujna 2024. promotivna cijena za pješake i bicikliste na ulazima Skradinski most, Stinice i Roški slap iznosi 20 eura za cijeli Park, a 10 eura za srednji i gornji tok Krke.

  12/09/2024
14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima

Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.

  06/09/2024
Ekološka akcija u srcu prirode: volonterski program „Čistač rijeke Krke“ za očuvanje okoliša

Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content