Geološka prošlost rijeke Krke na dva kata
30/01/2023
Koliko je zanimljiv, važan i raznovrstan reljef Nacionalnog parka „Krka“ govori to da su čak četiri prostorije Prirodoslovne zbirke posvećene njegovu formiranju: od okamenjenih fosila i podzemnog svijeta špilja, preko formiranja zaravni i usjecanja kanjona, do, naposljetku, izdizanja sedrenih barijera kao najmlađih oblika u reljefu, odnosno slapova kakve poznajemo i kojima se divimo. Za pejsaž u kojem danas uživamo i iz kojeg iščitavamo geološku prošlost Zemlje zaslužni su pradavni procesi okršavanja, od kojih se neki odvijaju i dalje.
Priča počinje u podrumskom dijelu, kao personifikaciji podzemlja u kojem je počelo stvaranje. Posjetitelj putuje u geološku prošlost Zemlje i upoznaje fosile – okamenjene ostatke živih organizama. Penjući se na prvi kat, možemo saznati sve o osjetljivom i složenom procesu nastanka sedre i organizmima koji u njemu sudjeluju. Voda kao element dominira cijelim izložbenim prostorom, uz središnji eksponat uzdužnog profila rijeke Krke i multimedijalni prikaz stvaranja kanjona rijeke Krke. Prikazan je i nastanak krškog reljefa i njegovih jedinstvenih kreacija, sedrenih slapova rijeke Krke.
Ono što čovjek, dijeleći razdoblja u eone i epohe, broji u milijunima godina za Zemlju je tek trenutak. U geomorfološkom smislu, u porječju rijeke Krke izdvajaju se tri dijela: planinsko područje na sjeveroistoku, u kojemu su duboko usječene doline pritoka rijeke Krke, polja u središnjem dijelu, s izraženom hidrografskom mrežom s brojnim izvorima, i Sjevernodalmatinska zaravan. Geološko formiranje područja rijeke Krke počelo je sedimentacijom vapnenca a nastavilo se stvaranjem zaravni. Zaravan rijeke Krke nastala je krajem pliocena i početkom pleistocena, dok se njezin kanjon usijecao u reljef u kasnom ledenom dobu. Sedrene barijere najmlađi su oblici u reljefu.
Iako se sedreni slapovi rijeke Krke zbog svoje veličanstvenosti doimaju vječnima, nastajanje sedre, osedravanje, stalan je i dinamičan proces međusobnog djelovanja fizikalno-kemijskih činitelja i živih organizama u vodi. Postanak i razvitak sedrenih barijera oblikovali su današnji izgled riječnoga korita i obilježja živoga svijeta Krke. Zato je važno upoznati činioce koji sudjeluju u stvaranju sedre kako bismo bolje razumjeli i cijenili svu raznolikost biljnog i životinjskog svijeta.
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96
Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Makroalge slapova rijeke Krke
Sedreni slapovi rijeke Krke dinamični su slatkovodni ekosustavi u kojima su procesi stvaranja sedre usko povezani sa specifičnim makroskopskim konglomeratima algi
Sustav eUčenje za online edukaciju poljoprivrednika
U sklopu projekta „Pametna poljoprivreda“, financiranog iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026., Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva razvila je sustav eUčenje za potrebe educiranja poljoprivrednika
Dvadeset i četvrti Susret s lokalnim stanovništvom
U fokusu 24. Susreta, koji će se održati u ponedjeljak, 7. travnja 2025. od 14 do 16 sati u konferencijskoj dvorani Eko kampusa „Krka“ u Puljanima, bit će proizvodnja bijelih vina.
Projekti za podizanje konkurentnosti turističkog gospodarstva
Pozivamo lokalno stanovništvo da se prijavi na Javni poziv za sufinanciranje projekata koji će doprinijeti podizanju konkurentnosti turističkog gospodarstva kroz zelenu i digitalnu tranziciju u turizmu koji je objavilo Ministarstvo turizma i sporta.