Car Austrije i kralj Ugarske, Češke, Hrvatske, Slavonije i Dalmacije Franjo Josip I., zajedno sa svojom suprugom, omiljenom caricom Elizabetom Bavarskom, oduševio je Dalmaciju 1875. godine, ostavivši neizbrisiv trag u povijesti i srcima njezinih ljudi. Carski je par na svojoj turneji posjetio i maleno mjesto Kistanje, u kojemu je dočekan kako i priliči caru, o čemu se još uvijek govori.

Iznimno popularna zbog svoje mladosti i ljepote, carica Sissy osvajala je srca gdje god da je kročila. Na vrhuncu svoje vladavine, carski je par posjetio Skradinski buk i Manojlovački slap na rijeci Krki te objedovao u obližnjim Kistanjama, uživavši u spektakularnom dočeku koji su im priredili njihovi stanovnici. Carica Sissy bila je nevjerojatno bliska s narodom, pa je njihov posjet bio dočekan s neizmjernom toplinom i radošću.

Dok su boravili u Kistanjama domaćini su se potrudili da im osiguraju nezaboravno iskustvo. Cara su se posebno dojmili Manojlovački slapovi, i rijeka Krka uopće, a lokalni načelnik Janković zajedno sa svojim sugrađanima organizirao je spektakularni ručak: stol je bio prepun domaćih specijaliteta, a na koncu je poslužen i desert koji je carica posebno voljela – sladoled. Carica Elizabeta bila je poznata po ljubavi prema sportu: jahanju, plivanju i gimnastici, a ljepotu i zdravlje održavala je zahvaljujući, uz vježbanje, i rigoroznim dijetama, no unatoč tomu uživala je u sladoledu. Stanovnici Kistanja znali su za njezinu sklonost prema tom slatkom zadovoljstvu pa su joj priredili posebno iznenađenje – sladoled koji su pažljivo pripremili i donijeli s Velebita i iz Benkovca.

Njihova pažnja prema carici očitovala se i u darovima. Na odlasku su joj lokalne žene darovale stotinu najfinije vezenih maramica, koje su bile obvezan modni dodatak u tome vremenu. Car se također dobro zabavio tijekom ručka, opušteno razgovarajući o svojim omiljenim temama: lovu, divljači i dobroj hrani.

Dok se prisjećamo te posebne povijesne epohe, priča o caru Franji Josipu I. i carici Sissy ostaje ne samo kao podsjetnik na njihovu ljubav i tragičnu caričinu sudbinu, već i kao inspiracija za promicanje kulturnog i turističkog bogatstva ovoga prekrasnog kraja. U spomen na carski posjet tijekom njihova romantičnog putovanja kroz Dalmaciju, na vidikovcu iznad Manojlovačkog slapa postavljen je natpis uklesan u stijeni.

 


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96

Warning: Attempt to read property "term_id" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 96


Warning: Undefined array key 0 in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

Warning: Attempt to read property "name" on null in /home/npkrka/public_html/wp-content/themes/np-krka/single.php on line 100

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  13/09/2024
Pedeset posto povoljnije cijene ulaznica u NP „Krka“ za pješake i bicikliste za Europski tjedan mobilnosti

Od 16. do 22. rujna 2024. promotivna cijena za pješake i bicikliste na ulazima Skradinski most, Stinice i Roški slap iznosi 20 eura za cijeli Park, a 10 eura za srednji i gornji tok Krke.

  12/09/2024
14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima

Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.

  06/09/2024
Ekološka akcija u srcu prirode: volonterski program „Čistač rijeke Krke“ za očuvanje okoliša

Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content