Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“
18/03/2025
Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine
Perifiton, obraštajna zajednica mikroorganizama u potocima, rijekama i jezerima, ključni je izvor hranjivih tvari za beskralješnjake i bentoske herbivore, te ima važnu ulogu u protoku energije, kruženju tvari i biogeokemijskim ciklusima. Osim što doprinosi primarnoj i sekundarnoj proizvodnji, osobito u ekosustavima sedrenih barijera i slapova, perifiton služi i kao biološki pokazatelj promjena u vodenim ekosustavima. Istraživanje je proširilo dotadašnji fokus na dijatomeje (alge kremenjašice) uključivanjem i heterotrofne komponente (praživotinja), omogućivši jedinstven uvid u obraštajne zajednice sedam slapova rijeke Krke.
Rezultati analiza pokazali su da okolišni činioci znatno utječu na sezonsku dinamiku protista. Primjerice, na Brljanu su u kolovozu najbrojniji bili trepetljikaši, kojima pogoduje viša koncentracija hranjivih tvari, dok su u skupini dijatomeja prevladavale vrste roda Achnanthidium, poznate po širokoj toleranciji na različite okolišne uvjete. Prema relativnoj učestalosti svojti i jedne i druge skupine protista, možemo vidjeti da postoji potencijalna međusobna ovisnost između određenih skupina, poput trepetljikaša i dijatomeja (naprimjer na Bilušića buku i Manojlovačkom slapu), te kolnjaka i dijatomeja (naprimjer na Skradinskom buku).
Za preciznije zaključke potrebna su dodatna istraživanja, uključujući primjenu molekularnih metoda. Ovo istraživanje istaknulo je važnost perifitona u ekološkim procesima i svoj potencijal u monitoringu kvalitete vode, pridonijevši, uz podršku njezinoj zaštiti i očuvanju, boljem razumijevanju ekološkog stanja rijeke Krke.





Istraživanja
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Makroalge slapova rijeke Krke
Sedreni slapovi rijeke Krke dinamični su slatkovodni ekosustavi u kojima su procesi stvaranja sedre usko povezani sa specifičnim makroskopskim konglomeratima algi
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)
Inicijalno istraživanje stanišnog tipa 3260 – Vodni tokovi s vegetacijom Ranunculion fluitantis i Callitricho-Batrachion u NP „Krka“
Stanišni tip 3260 karakteriziraju vodeni tokovi s bistrom i umjereno brzom vodom i vodena vegetacija, među kojom su, između ostalih, i vrste rodova Ranunculus, Callitriche i Myriophyllum
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“
U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)