Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku
10/03/2025
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)
Rezultati su pokazali da su sedrotvorni procesi najintenzivniji u osunčanim dijelovima s jakim protokom vode, dok su u zasjenjenim i hidrodinamički mirnijim područjima znatno slabiji.
Najveći intenzitet osedravanja zabilježen je u Zoni 2, koja obuhvaća osunčane barijere i slapove s jakim protokom vode. U tom području dominiraju mahovinske zajednice, prvenstveno vrste Palustriella commutata i Didymodon tophaceus, koje pružaju optimalne površine za inkrustaciju kalcita. U toj je zoni brzina rasta sedre bila najveća, a mikroskopska analiza pokazala je prisutnost izrazito poroznih i slojevito taloženih karbonatnih naslaga. Veliku ulogu u osedravanju imaju i zajednice sesilnih životinja koje nastanjuju mahovinske zajednice – Bryozoa (mahovnjaci).
Zona 3, smještena u nizvodnom ujezerenju ispod glavnog slapišta (bivšeg kupališta), pokazala je znatne sukcesijske promjene, pri čemu su mahovine i perifitonske alge postupno preuzele ulogu dominantnih sedrotvoraca. Na podvodnim podlogama identificirani su slojevi mikrokristalnog kalcita, a potvrđena je i ekspanzija perifitonskih zajednica na prethodno nezaštićenim supstratima. Ovi podaci ukazuju na stabilan, ali nešto sporiji proces osedravanja u usporedbi sa Zonom 2.
Zona 1, koja obuhvaća zasjenjene šumske kaskade u najuzvodnijem dijelu slapišta, pokazala je niži intenzitet osedravanja zbog reducirane dostupnosti svjetlosti i slabijeg protoka vode. Sedrotvorne zajednice u tom području bile su pretežno cijanobakterijske, s manjim udjelom mahovina, što je rezultiralo kompaktnijim i gušćim naslagama sedre, ali s nižom stopom taloženja u odnosu na osunčane barijere.
Zona 4, koja uključuje bočne šumske pritoke, imala je manji intenzitet osedravanja. U tom području dominiraju cijanobakterijske naslage, s povremenom prisutnošću perifitonskih algi, dok su mahovine bile rijetko prisutne. Sloj sedrenih naslaga je tanak i ne pokazuje znakove aktivne inkrustacije.
Najslabiji proces osedravanja zabilježen je u Zoni 5, koritu rijeke nizvodno od slapišta, gdje hidrološki uvjeti ne podržavaju stabilan razvoj sedrotvornih zajednica. U tom području uglavnom su prisutne zelene alge, dok su mahovine i cijanobakterije rijetke ili ih uopće nema. Sedra je tu prisutna uglavnom u obliku starih, erodiranih blokova uz riječne obale, uz prisutnost sedrenih terasa na granici vode i zraka.
Analiza sedrotvornih organizama pokazala je da mahovine imaju ključnu ulogu u stvaranju poroznih karbonatnih struktura u uvjetima jakog protoka vode i visoke osunčanosti, dok cijanobakterije dominiraju u hidrodinamički stabilnijim i zasjenjenijim područjima, gdje formiraju kompaktnije naslage sedre.
Ovi rezultati ističu važnost hidroloških i svjetlosnih čimbenika u regulaciji sukcesije sedrotvornih zajednica, te potvrđuju da je stabilnost sedrotvornog ekosustava na Skradinskom buku izravno povezana s očuvanjem prirodnih uvjeta vodenog toka.




Istraživanja
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“
Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine
Inicijalno istraživanje stanišnog tipa 3260 – Vodni tokovi s vegetacijom Ranunculion fluitantis i Callitricho-Batrachion u NP „Krka“
Stanišni tip 3260 karakteriziraju vodeni tokovi s bistrom i umjereno brzom vodom i vodena vegetacija, među kojom su, između ostalih, i vrste rodova Ranunculus, Callitriche i Myriophyllum
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“
U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)
Istraživanje velikouhog šišmiša i podzemnih staništa na širem području NP „Krka“ 2024. godine
Tijekom 2024. godine tvrtka Geonatura d.o.o. provela je istraživanje šišmiša na području ekološke mreže HR2000918 Šire područje NP Krka