Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
11/12/2024
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Riječ je o ptici koja obitava u hladnijim, sjevernim krajevima poput Islanda, Norveške i Rusije i samo se ponekad može vidjeti u Hrvatskoj. Čak se i njezina zimovališta nalaze sjevernije od naših krajeva pa je njezin nalaz na lokalitetu Ivoševci, u blizini amfiteatra Burnum, posebno zanimljiv. Mužjak u zimskom ruhu opažen je zahvaljujući pažljivom promatranju našeg čuvara prirode.
„Zaštićena područja poput Nacionalnog parka ‘Krka’ ključna su u očuvanju bioraznolikosti i prirodnih staništa. Svaka nova vrsta koja se pojavi na ovom području, poput bijele strnadice, potvrđuje važnost našeg rada u zaštiti i očuvanju okoliša. Ovo otkriće također pokazuje kako nam pravilno upravljanje i redoviti monitorinzi omogućuju očuvati ne samo specifične vrste, već i čitave ekosustave koji su ključni za održavanje ravnoteže u prirodi“, rekla je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica.
Bijela strnadica duga je od 15 do 18 cm. Gnijezda gradi u visokim planinama i stjenovitim sjevernim obalama, a zimi često obitava na otvorenim obalnim pašnjacima i vrištinama. Dosta je povjerljiva, ali nemirna i aktivna, neprestano u pokretu.
Nacionalni park „Krka“ ponosi se izuzetnim bogatstvom ptičjeg fonda, s čak 229 do sada zabilježenih vrsta, od kojih su 88 zimovalice. Park je važno odmorište i za ptice preletnice. Nalaz bijele strnadice potvrđuje važnost očuvanja prirodnih staništa u Parku.
Ovaj nalaz ističe i ključnu ulogu čuvarā prirode u praćenju stanja okoliša i promjena u njemu. Njihova predanost i stručnost omogućuju očuvanje staništa i praćenje vrsta u Nacionalnom parku „Krka“, čime osiguravamo budućnost njegova bogatog prirodnog naslijeđa.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.
Praćenje gnijezdećih parova ušara (Bubo bubo) na području NP „Krka“ 2024. godine
Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare