Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.

Većina staništa bjelonog raka predstavljaju tekućice, ali javlja se i u stajaćicama. Zbog fragmentiranosti staništa, ne uspijeva migrirati na znatnije udaljenosti. Stoga, ako na određenom lokalitetu nestane, iz bilo kojeg razloga, najčešće ne uspijeva ponovo naseliti taj lokalitet. Može se reći da prisutnost bjelonogog raka na nekom staništu ovisi o kontinuirano dobroj kvaliteti toga staništa u izrazito dugom vremenskom razdoblju (desetljećima). Bjelonogi rak cijeli životni ciklus proživi na istom tipu staništa.

U NP „Krka“ zadnji put je zabilježen 2003. pa se smatralo da je u potpunosti nestao s ovog područja. Ipak, 2023. ponovno je zabilježena jedna jedinka na području Roškog slapa.

Istraživanje bjelonog raka 2024. godine, provedeno u ljetnom razdoblju, obuhvatilo je ukupno 104 lokaliteta. Osim rijeke Krke, istraživanjem su obuhvaćeni i njeni pritoci. Većina (86) lokacija istražena je postavljanjem vrša, dok je manji broj (18) istražen vizualnim opažanjem. Rezultati istraživanja pokazali su da je u slivu rijeke Krke bjelonogi rak zabilježen na devet od ta 104 lokaliteta.

Populacija pod slapom Krčić brojna je, ali izuzetno prostorno ograničena. Populacije na Roškom slapu i Visovačkom jezeru rijetke su. U pritocima rijeke Krke situacija je nešto bolja, u Bribišnici i Vrbi nađene su guste populacije duž vodotoka.

Unatoč ponovnim nalazima bjelonogog raka, njegove su populacije izolirane i izuzetno ranjive zbog prisutnosti različitih stresora. Najveće su prijetnje njegovu opstanku onečišćena voda, bolest račja kuga i invazivne vrste.

Praćenje stanja bjelonog raka na području rijeke Krke nastavit će se, a razmatra se i mogućnost njegove reintrodukcije.

Monitoring

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  30/10/2024
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine

U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

  26/03/2024
Praćenje gnijezdećih parova ušara (Bubo bubo) na području NP „Krka“ 2024. godine

Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza