Tijekom 2024. godine tvrtka Geonatura d.o.o. provela je istraživanje šišmiša na području ekološke mreže HR2000918 Šire područje NP Krka

Cilj istraživanja bio je utvrđivanje stanja populacije velikouhog šišmiša Myotis bechsteinii, odnosno njegove prisutnosti, i istraživanje podzemnih objekata kao potencijalnih skloništa šišmiša. Terenska istraživanja i obrada i organizacija podataka provedene su standardnim metodama. Zahvaljujući kombiniranju metoda pregleda podzemnih skloništa s pregledom nadzemnih skloništa, uzorkovanjem mrežama i snimanjem glasanja potvrđeno je 18 od najmanje 22 vrsta šišmiša, koliko je očekivano da će biti prisutno.

Vrsta M. bechsteinii kao sklonište najčešće koristi rupe i pukotine u stablima, a njezinim ključnim lovnim staništem smatraju se stare sastojine listopadnih i bogato strukturiranih šuma s čistinama. Istraživanja provedena u okviru ovog projekta prva su ciljana istraživanja u svrhu utvrđivanja statusa ove vrste na širem području NP „Krka“. U lipnju i srpnju 2024. zabilježena je prisutnost jednog mužjaka u nekorištenoj zgradi vodocrpilišta Torak, koja je utvrđena i kao povremeno sklonište pojedinačnih jedinki vrsta M. emarginatus, R. hipposideros i R. ferrumequinum. Kao značajna staništa za vrstu ističu se starije sastojine šume hrasta medunca i bijelog graba i miješane poplavne šume. Istraživanjem provedenim 2024. godine vrsta je potvrđena uzorkovanjem mrežama na trima lokalitetima unutar ili u blizini navedenih tipova staništa. Prilikom daljnjih istraživanja potrebno je utvrditi dostupnost tih staništa i utvrditi i druge lokalitete na kojima je vrsta prisutna. Prema poznatoj ekologiji vrste, mužjaci tijekom ljeta žive solitarno, a porodiljne kolonije najčešće se sastoje od deset do pedeset ženki, koje često mijenjanju skloništa. Prema rezultatima dosadašnjih istraživanja, moguće je da su na istraživanom području češće prisutni pojedinačni mužjaci, dok je daljnjim istraživanjima potrebno utvrditi koriste li šire područje NP „Krka“ i trudne ženke i ženke s mladima.

Istražena su i potencijalna podzemna skloništa šišmiša. Zabilježeno je šest skloništa pojedinačnih jedinki vrsta R. ferrumequinum i R. hipposideros i četiri nova važna skloništa (Stara jametina, Golubnjača na Liveru, Mišja pećina i Špilja Buhara) u kojima je potvrđena prisutnost sedam od devet ciljnih vrsta očuvanja. Područje južno od manastira sv. Arhanđela do Skradinskog buka i dalje ostaje nedovoljno neistraženo zbog teže dostupnosti, te je vrlo vjerojatno da se na širem području NP „Krka“ nalazi još značajnih skloništa za šišmiše.

 

 

Istraživanja

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“

U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)

  27/09/2024
Speleoronilačka istraživanja špiljskog sustava Miljacka I–V u Nacionalnom parku „Krka“

Od 23. do 30. kolovoza 2024. godine Društvo za istraživanje krša – Freatik provelo je speleoronilačka istraživanja u potopljenom dijelu špiljskog sustava Miljacka I–V

  23/07/2024
Paleolimnološka istraživanja u NP „Krka“ – Visovačko jezero

U površinskim vodnim tijelima kao što su jezera, močvare ili rijeke taloži se sediment. Dinamika taloženja sedimenta može se mijenjati tijekom povijesti razvoja jezera, odnosno u pojedinim periodima mogu dominirati procesi taloženja, s jedne, ili erozije, s druge strane.

  08/07/2024
Određivanje stanja vodenih kornjaša na sedrenim barijerama i slapištima NP „Krka“

Vodeni kornjaši pripadaju redu kornjaša (Insecta: Coleoptera). Nalaze se u gotovo svim tipovima vodenih staništa, osim mora i oceana. Najvažniju ulogu u njihovoj rasprostranjenosti ima raznolikost mikrostaništa u određenom biotopu, odnosno njihova preferencija prema određenom tipu staništa.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza