Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
30/10/2024
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)
Praćenje je uključivalo terenski obilazak špilje u vrijeme formiranja porodiljnih kolonija šišmiša u lipnju 2024. i dodatni obilazak u srpnju 2024. Praćenje je provedeno s ciljem procjene brojnosti prisutnih populacija šišmiša i sastava vrsta, uz procjenu očuvanosti skloništa i preporuke za daljnje aktivnosti.
Praćenja šišmiša u špilji Miljacka II provode se godinama. Istraživanja se uglavnom provode u ljetnom razdoblju, kada većina vrsta formira porodiljne kolonije (ženke s mladima). Sva terenska istraživanja, obrada i organizacija podataka provode se prema standardnoj metodologiji. Zabilježeno je ukupno pet vrsta šišmiša, od kojih su sve uključene u Dodatak II Direktive o staništima, odnosno na „Popis biljnih i životinjskih vrsta od značaja za Europsku uniju koje zahtijevaju zaštitu“: Rhinolophus euryale (južni potkovnjak), R. ferrumequinum (veliki potkovnjak), Myotis blythii (oštrouhi šišmiš), M. capaccinii (dugonogi šišmiš) i Miniopterus schreibersii (dugokrili pršnjak).
Analiza dosadašnjih opažanja ukazuje na znatne varijacije u brojnosti šišmiša tijekom godina. Ipak, postojeći set podataka nedostatan je za detaljniju analizu trendova brojnosti prisutnih vrsta i činilaca koji na to utječu. Stoga će se praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II nastaviti.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.
Praćenje gnijezdećih parova ušara (Bubo bubo) na području NP „Krka“ 2024. godine
Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare