Predstavnici NP „Krka“ posjetili latvijske nacionalne parkove
24/10/2024
U sklopu Erasmus+ projekta, koji u potpunosti financira Europska unija, latvijski nacionalni parkovi predstavili su bogatu bioraznolikost i očuvane ekosustave na svom prostoru
Krajem rujna 2024. održano je treće, posljednje, studijsko putovanje u sklopu Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“. Domaćini su bili nacionalni parkovi Ķemeru nacionālā parka fonds i Gaujas nacionālā parka fonds iz Latvije. Projektni partneri iz Finske i Hrvatske upoznali su se s latvijskim zaštićenim prirodnim vrijednostima i aktivnostima mladih čuvara prirode, na temelju kojih će se formirati i program mladih čuvara prirode u Hrvatskoj.
Prvi dio studijskog posjeta bio je posvećen upoznavanju lokaliteta u Nacionalnom parku Gaujas nacionālā parka fonds. Iznimna bioraznolikost, značajna kulturna i povijesna baština, bogat šumski ekosustav i impresivne pješčane litice mladim čuvarima prirode i njihovim voditeljima omogućuju provođenje raznolikog programa aktivnosti. U Parku se nalazi razgranat sustav pješačkih staza, Līgatne Nature Trails, koji omogućuju, posebno mladim čuvarima prirode, upoznavanje sa svijetom biljaka i životinja bez uznemiravanja njihovih staništa.
„Upoznavanje s terenskim aktivnostima i edukativnim programima namijenjenim mladim čuvarima prirode omogućuje nam bolje razumijevanje potreba mladih i motiva zbog kojih se uključuju u zaštitu prirode. Iskustva iz Latvije poslužit će nam kao temelj za kreiranje programa koji ćemo uspostaviti u NP ‘Krka’, a povezivanje zaštićenih područja kroz ovaj projekt poslužit će za razmjenu znanja i iskustva na europskoj razini“, kazala je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica i dodala: „Pozivamo mlade zaljubljenike u prirodu da se sljedećih mjeseci pridruže aktivnostima vezanim za formiranje prve grupe mladih čuvara prirode u Šibensko-kninskoj županiji.“
Sudionici su obišli pitoreskni gradić Sigulda, smješten u rubnom dijelu najvećeg i najstarijeg nacionalnog parka u Latviji, koji je ime dobio po rijeci Gauji, koja prolazi negovim središtem. Gradić je okružen velebnom šumom, koja pruža obilje mogućnosti za aktivni boravak u prirodi. Kanjon rijeke Gauje formiran je prije tristo milijuna godina, a današnji izgled poprimio je prije dvanaest tisuća godina.
Posebno nadahnjujuć bio je posjet Nacionalnom parku Ķemeru nacionālā parka fonds, poznatom po izvorima pitke sumporne vode, koja se koristi u hidroterapiji, i močvarnim staništima, koja su u toplim jesenskim bojama posebno atraktivna za promatranje ptica. „U našem Parku imamo primjer savršenog ekosustava, bez utjecaja čovjeka: livadu na kojoj u potpunoj slobodi žive divlji konji i divlji bikovi. Uravnotežen i osjetljiv travnjački ekosustav povezan je s drugim ekosustavima u velike prirodne procese i cjeline koje nadilaze ljudskom rukom ucrtane granice država“, istaknula je ravnateljica Ķemeru nacionālā parka fonds Agnese Balandiņa.
U posjetiteljskom centru Meža māja održane su radionice na temu aktivnosti za djecu i mlade koje se provode na otvorenom. Ķemeru nacionālā parka fonds nalazi se nedaleko od glavnog grada, Rige, čije se središte nalazi na UNESCO-ovu Popisu svjetske baštine zbog posebnog arhitektonskog stila i kulture.
Aktivnosti u sklopu projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ (2023-3-LV02-KA210-YOU-000170610) provodit će se od 1. veljače 2024. do 31. siječnja 2026. Ukupna vrijednost projekta iznosi 60.000,00 eura, što u potpunosti financira Europska unija. Nositelj projekta je Ķemeru nacionālā parka fonds iz Latvije, a projektni partneri su Gaujas nacionālā parka fonds iz Latvije, Kehittämisyhdistys Sepra ry iz Finske i Javna ustanova „Nacionalni park Krka“. Ciljevi su projekta informiranje mladih o klimatskim promjenama, jačanje njihove svijesti o potrebi očuvanja prirode i okoliša, sudjelovanje mladih u dobi od trinaest do trideset godina i razmjena njihovih iskustava preko zajedničkih platformi zaštićenih područja u zemljama partnerima projekta, te razvoj sistema motivacije za sudjelovanje mladih u očuvanju okoliša, njihovo umrežavanje i razmjena ideja.
Projekt je sufinancirala Europska Unija. Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost JU „NP Krka“.
Erasmus+
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Predstavnici NP „Krka“ u uzvratnom posjetu kolegama iz Finske
Mladi u dobi od trinaest do trideset godina aktivnije se uključuju u zaštitu prirode i okoliša preko Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“, koji u potpunosti financira Europska unija.
Nacionalni park „Krka“ ugostio partnere iz Latvije i Finske
Cilj Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ je uključivanje mladih u dobi od trinaest do trideset godina u aktivnosti zaštite prirode i okoliša
Erasmus+ u funkciji obrazovanja mladih u europskim zaštićenim područjima
Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ partner je na projektu „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ (2023-3-LV02-KA210-YOU-000170610), financiranim kroz Program Erasmus+