Od 23. do 30. kolovoza 2024. godine Društvo za istraživanje krša – Freatik provelo je speleoronilačka istraživanja u potopljenom dijelu špiljskog sustava Miljacka I–V

Nastavak je to istraživanja iz 2017. godine kada je istraženo i topografski snimljeno 1 008 m potopljenog glavnog kanala. Očekivalo se da će se kanal dalje nastaviti pružati istim smjerom i nakon nekoliko stotina metara izroniti u suhi dio. Tada su istražena dodatna 754 m pa je ukupna duljina sustava iznosila 2 284 m.

Kompleksnost špiljskog sustava zahtijevala je korištenje različitih tehnika istraživanja, a nova sigurnosna (Arijadnina) nit postavljena je u duljini od 1 km.

U istraživanju su otkrivena dva nova potopljena sporedna kanala, Prvi bypass, dug 40 m, i Drugi bypass, dug 81 m, čija morfologija ukazuje na to da su se razvijali usporedno s glavnim kanalom u zoni vode temeljnice. Novoistraženi dio glavnog kanala počinje na 24 m dubine i nastavlja se 8 m dubokom vertikalom, od koje se dalje koso proteže. S istraživanjima se stalo na 56 m dubine, gdje se kanal nastavlja novim skokom od nekoliko metara u dubinu. Kanal se nastavlja generalnim smjerom pružanja SZ-JI, međutim njegova morfologija je znatno složenija, što ukazuje na izraženiju tektoniku u tom dijelu sustava. Postoji perspektiva za daljnje istraživanje glavnog kanala na dubini većoj od 56 m, što je tehnički i sigurnosno izuzetno zahtjevno. Izmjerena temperatura vode od 13°C stalna je duž sustava Miljacka I–V.

Istraživanjem i topografskim snimanjem novoistraženih dijelova duljina sustava Miljacka I–V povećana je za ukupno 251 m, tako njegova nova duljina iznosi 2 707 m, dubina velikog sifona 56 m, ukupna dubina 57 m, a visinska razlika 68 m. Glavni kanal sustava Miljacka I–V najdublji je potopljeni kanal u NP „Krka“ i jedan je od pet najduljih potopljenih kanala u Hrvatskoj.

Tijekom istraživanja zabilježene su jedinke stigobiontske faune: špiljska kozica Troglocaris sp., špiljska kuglašica Monolistra sp., špiljska vodenbabura Spheromides sp. i čovječja ribica Proteus anguinus. Posebno nas veseli što je u udaljenom dijelu sustava otkriveno novo mikrostanište čovječje ribice s većim brojem jedinki juvenilnog i subadultnog stadija.

 

Istraživanja

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  23/07/2024
Paleolimnološka istraživanja u NP „Krka“ – Visovačko jezero

U površinskim vodnim tijelima kao što su jezera, močvare ili rijeke taloži se sediment. Dinamika taloženja sedimenta može se mijenjati tijekom povijesti razvoja jezera, odnosno u pojedinim periodima mogu dominirati procesi taloženja, s jedne, ili erozije, s druge strane.

  08/07/2024
Određivanje stanja vodenih kornjaša na sedrenim barijerama i slapištima NP „Krka“

Vodeni kornjaši pripadaju redu kornjaša (Insecta: Coleoptera). Nalaze se u gotovo svim tipovima vodenih staništa, osim mora i oceana. Najvažniju ulogu u njihovoj rasprostranjenosti ima raznolikost mikrostaništa u određenom biotopu, odnosno njihova preferencija prema određenom tipu staništa.

  05/07/2024
„Analiza sušnih vodnih razdoblja u slivu Krke i hidroloških elemenata ekološki prihvatljivog protoka te utjecaja ekstremnih suša na ekosustave ovisne o vodama“

Definiranje i osiguranje ekološki prihvatljivog protoka (EPP) u vodotocima zaštićenih područja od krucijalne je važnosti za održavanje ekosustava ovisnih o vodama tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja

  13/03/2024
Istraživanje herpetofaune na području NP „Krka“ 2023. godine

Istraživanje vodozemaca i gmazova (herpetofaune) na širem području Nacionalnog parka „Krka“ tijekom 2023. godine provela je tvrtka Biota d. o. o.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content