Volonterski program u NP „Krka“: uspješno suzbijanje invazivnih vrsta kroz edukaciju i akciju
17/09/2024
Volonterski program pod nazivom „Čuvar staništa autohtonih vrsta“, pokrenut prošle godine, odvijao se od 2. do 11. rujna 2024. Ove godine okupio je entuzijaste, volontere i stručnjake, s ciljem suzbijanja pajasena, invazivne strane biljne vrste, i podizanja svijesti o važnosti očuvanja prirodne baštine.
Program je izazvao veliki interes među volonterima. U njemu je sudjelovalo četrnaest volontera i dvadeset zaposlenika Nacionalnog parka „Krka“. Poziv za sudjelovanje bio je objavljen na službenim mrežnim stranicama Nacionalnog parka „Krka“ i na platformama posvećenim volontiranju u sklopu Parkova Hrvatske.
Za boravka u NP „Krka“ volonteri su se aktivno uključili u borbu protiv pajasena, biljke koja ozbiljno ugrožava lokalne ekosustave. Njihove aktivnosti uključivale su edukativne radionice, demonstraciju metoda uklanjanja pajasena na terenu i praktično uklanjanje izbojaka na različitim lokacijama u Parku pod vodstvom voditeljice programa Katarine Bilušić.
Volonteri su radili na području Skradinskog buka, Skradinske ceste, Skradina, Remetića, Roškog slapa i Oćestova, na kojima su uklonili tisuće izbojaka pajasena dajući znatan doprinos projektu „Life Contra Ailanthus“, a time i očuvanju prirodne baštine NP „Krka“.
Zahvaljujući njihovu angažmanu i stečenom znanju o invazivnim vrstama, projekt je znatno pomogao postizanju konačnog cilja: sprječavanja daljnjeg širenja pajasena i povećanja svijesti o štetnom utjecaju invazivnih biljaka.
Volonteri su imali priliku obići Nacionalni park „Krka“ kako bi se dodatno educirali o invazivnim vrstama i o načinu na koji Park funkcionira. Posjetili su i Dobrovoljno vatrogasno društvo Dubravice, upoznavši se s mjerama zaštite od požara i načinom rada vatrogasnih službi.
Program je proveden uz punu podršku Nacionalnog parka „Krka“, koji je volonterima osigurao smještaj i prehranu u volonterskom centru u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima i lokalni prijevoz. Koordinatorice volonterskih aktivnosti Doris Banić i Ivana Marin pobrinule su se da sve aktivnosti budu u skladu sa Zakonom o volonterstvu. Volonteri su prošli proces selekcije i obuke, a bili su i osigurani u slučaju nezgode.
Radujući se budućim inicijativama usmjerenim na očuvanje prirode i zaštitu autohtonih vrsta na svom području, Nacionalni park „Krka“ izražava zahvalnost volonterima koji su sudjelovali u programu „Čuvar staništa autohtonih vrsta“.
LIFE CONTRA Ailanthus
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Volonterski program Čuvar staništa otvoren je za prijave
Prijavi se na volonterski program od 2. do 11. rujna 2024. i postani Krkin čuvar staništa
Eko kampus „Krka“ u veljači je bio središte edukacije o praksi suzbijanja invazivne vrste pajasen
Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ ugostila je učenike šest osnovnih škola Šibensko-kninske županije. Učenici su upoznali prirodne vrijednosti Nacionalnog parka „Krka“, a održana je i edukativna radionica na temu suzbijanja invazivne vrste pajasen.
Prvi ovogodišnji volonteri u Nacionalnom parku „Krka“ – čuvari staništa autohtonih vrsta
Prvi volonterski program u 2023. u NP „Krka“, Čuvar staništa autohtonih vrsta, održan je od 1. do 10. rujna. Program je okupio predane volontere i stručnjake, a za cilj je imao suzbijanje pajasena, invazivne strane vrste, i promicanje svijesti o očuvanju prirodne baštine.
Volonterski program „Čuvar staništa autohtonih vrsta“
Prvi volonterski program koji će se u 2023. održati u Nacionalnom parku „Krka“ jest Krkin čuvar staništa u sklopu projekta LIFE CONTRA Ailanthus, u kojemu je JU „NP Krka“ partner, a financiran je kroz Program LIFE