14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima
12/09/2024
Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.
Stručni skup okupit će vodeće stručnjake iz područja konzerviranja i restauriranja kulturne baštine, koji će održati niz predavanja i prezentacija, s naglaskom na razmjeni iskustava i prezentaciji najnovijih metoda i tehnologija u tim važnim disciplinama. Posebna pažnja bit će poklonjena raspravama o izazovima i uspjesima u očuvanju arheoloških nalaza. Susreti ove godine okupljaju više od šezdeset konzervatora-restauratora, prvenstveno iz hrvatskih muzeja i galerija, ali i iz drugih srodnih institucija te okolnih zemalja.
Osim što će sudjelovati u teoretskom dijelu Skupa, sudionici će imati priliku posjetiti restauratorsku radionicu Nacionalnog parka „Krka“ u Puljanima, koja djeluje u sklopu Arheološke zbirke Burnum.
Restauratorska radionica Nacionalnog parka „Krka“ osnovana je 2008. godine s ciljem sustavne zaštite i očuvanja pokretne kulturne baštine koju čine nalazi s brojnih arheoloških lokaliteta u Parku, poput rimskog vojnog logora Burnuma i srednjovjekovnih utvrda. Danas radionica obuhvaća širok spektar stručnih konzervatorsko-restauratorskih radova, a opremljena je modernom opremom koja omogućuje detaljnu obradu osjetljivih materijala, od keramike do metala. Radionica je stoga ključna za očuvanje bogate kulturne baštine NP „Krka“.
Tijekom posljednjih trideset pet godina u Nacionalnom parku „Krka“ provedena su brojna znanstvena istraživanja, sve kako bi spoj prirodne i kulturno povijesne baštine ovoga područja bio što bliži i dostupniji posjetiteljima i ljubiteljima prirode.
U neposrednoj blizini Eko kampusa „Krka“ nalazi se rimski vojni logor Burnum, izuzetno arheološko nalazište, na kojem se sustavno provode arheološka istraživanja. Sustavno se istražuju i srednjovjekovne utvrde Nečven i Trošen, a provedena su i istraživanja suvremene industrijske baštine, naprimjer hidrocentrale na Skradinskom buku. Istraživanju svih tih lokaliteta svoj je doprinos dala i konzervatorsko-restauratorska struka. Na Burnumu je obnovljen amfiteatar, odnosno njegova četiri monumentalna ulaza, a konzervirani su i restaurirani lukovi principija (zgrade zapovjedništva logora). Veliki dio utvrde Nečven je konzerviran. Na Roškom slapu obnovljena je Šosterina mlinica i u nju su smješteni restaurirani etnografski predmeti i namještaj. Nakon istraživanja, konzervirana je hidrocentrala na Skradinskom buku. U arheološkoj zbirci Burnum na dvama katovima izloženo je tisuću predmeta obnovljenih upravo u restauratorskoj radionici NP „Krka“.
Novosti
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Uspješna suradnja NP „Krka“ i udruge Šibenske šape: SPASI, UDOMI I VOLI
Napušteni psi i mačke zaslužuju priliku za bolji život
Djelatnici NP „Krka“ iz Visovačkog jezera spasili lane
U povodu Svjetskog dana životinja, koji obilježavamo 4. listopada, želimo istaknuti važnost zaštite divljih vrsta i njihovih staništa, ali i odgovornog ponašanja posjetitelja
Zlato za Nacionalni park „Krka“
Nacionalni park „Krka“ prva je destinacija u Hrvatskoj i drugi nacionalni park na svijetu dobitnik zlatnog Green Destinations priznanja za održivi turizam
Fenix Krke: ozlijeđena kornjača čančara vraćena u divljinu nakon uspješnog oporavka
Teško ozlijeđena kornjača čančara pronađena na cesti u Kistanjama 26. kolovoza 2024. jučer je vraćena natrag u divljinu