Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
06/09/2024
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima. Kako se radi o strogo zaštićenoj vrsti i ciljnoj vrsti područja Ekološke mreže Natura 2000 HR200918 Šire područje NP Krka, potrebno je istraživati i pratiti stanje populacije.
Kartiranje livadnog procjepka provela je u svibnju 2024. godine tvrtka Oikon d.o.o. – Institut za primijenjenu ekologiju, koja je pritom procijenila stanje populacije i staništa. Od devetnaest potencijalnih lokaliteta, vrsta je zabilježena na njih deset. Brojnost vrste procijenjena je metodom transekta. Utvrđene su razlike u gustoći i brojnosti ovisno o stupnju sukcesije i stanju staništa. Lokalitet smješten na desnoj obali rijeke Krke u blizini Visovca istaknuo se vrlo dobro očuvanim staništem s najvećom gustoćom i brojnošću populacije.
Najveće su prijetnje za vrstu smanjeno korištenje i održavanje travnjaka i prestanak ispaše i košnje, zbog čega dolazi do sukcesije i nestajanja pogodnih staništa za vrstu. S obzirom na to da livadni procjepak raste na vlažnim poplavnim livadama uz Krku, jedna od najvećih prijetnji svakako su i klimatske promjene, koje bi mogle dodatno naštetiti stanju populacije.
Kako bi se osiguralo kontinuirano povoljno stanje, vrstu je potrebno redovito pratiti, neke lokalitete treba obnoviti, one u dobrom stanju održavati, a zabilježene prijetnje koje ugrožavaju opstanak populacije pravovremeno otklanjati.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)
Praćenje gnijezdećih parova ušara (Bubo bubo) na području NP „Krka“ 2024. godine
Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare