Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
06/09/2024
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima. Kako se radi o strogo zaštićenoj vrsti i ciljnoj vrsti područja Ekološke mreže Natura 2000 HR200918 Šire područje NP Krka, potrebno je istraživati i pratiti stanje populacije.
Kartiranje livadnog procjepka provela je u svibnju 2024. godine tvrtka Oikon d.o.o. – Institut za primijenjenu ekologiju, koja je pritom procijenila stanje populacije i staništa. Od devetnaest potencijalnih lokaliteta, vrsta je zabilježena na njih deset. Brojnost vrste procijenjena je metodom transekta. Utvrđene su razlike u gustoći i brojnosti ovisno o stupnju sukcesije i stanju staništa. Lokalitet smješten na desnoj obali rijeke Krke u blizini Visovca istaknuo se vrlo dobro očuvanim staništem s najvećom gustoćom i brojnošću populacije.
Najveće su prijetnje za vrstu smanjeno korištenje i održavanje travnjaka i prestanak ispaše i košnje, zbog čega dolazi do sukcesije i nestajanja pogodnih staništa za vrstu. S obzirom na to da livadni procjepak raste na vlažnim poplavnim livadama uz Krku, jedna od najvećih prijetnji svakako su i klimatske promjene, koje bi mogle dodatno naštetiti stanju populacije.
Kako bi se osiguralo kontinuirano povoljno stanje, vrstu je potrebno redovito pratiti, neke lokalitete treba obnoviti, one u dobrom stanju održavati, a zabilježene prijetnje koje ugrožavaju opstanak populacije pravovremeno otklanjati.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Praćenje gnijezdećih parova ušara (Bubo bubo) na području NP „Krka“ 2024. godine
Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare
Praćenje stanja (monitoring) čovječje ribice 2023. godine
Čovječja ribica Proteus anguinus jedinstvena je vrsta: jedini je pravi podzemni kralješnjak Dinarida, pa kao takva predstavlja izuzetno prirodno bogatstvo
„Praćenje stanja očuvanosti ciljnih stanišnih tipova 91F0 – poplavne miješane šume Quercus robur, Ulmus leavis, Ulmus minor, Fraxinus angustifolia i 9340 – vazdazelene šume hrasta crnike (Quercus ilex)“
Na području NP „Krka“ u 2023. godini tvrtka Prosilva d. o. o. provela je istraživanja kojima je utvrđeno stanje Natura 2000 stanišnih tipova 91F0 – poplavne miješane šume Quercus robur, Ulmus leavis, Ulmus minor, Fraxinus angustifolia i 9340 – vazdazelene šume hrasta crnike (Quercus ilex ) i mjere koje treba poduzeti za njihovo očuvanje
Monitoring stanja i strukture reprezentativnih šumskih zajednica na području NP „Krka“
Nastavlja se višegodišnje praćenje stanja šumskih zajednica na području Nacionalnog parka „Krka“