Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“

Kao dio šireg projekta Nepoznata Krka: skrivena blaga srednjeg i gornjeg toka rijeke Krke, program je okupio volontere iz Ekološko ronilačkog istraživačkog kluba Sava (ERIK Sava), koji su svojim trudom i entuzijazmom doprinijeli očuvanju prirodnih ljepota ovog zaštićenog područja.

U sedmodnevnoj avanturi sudjelovala su 34 volontera. Zadatak im je bio obilazak ključnih lokacija, poput jezera Brljan, Visovačkog jezera i Roškog slapa, s ciljem prikupljanja otpada. Usmjereni na očuvanje i zaštitu okoliša, volonteri su, osim na obalama rijeke, radili i pod vodom. Nije bila riječ samo o radnoj akciji, već i o prilici za uživanje u netaknutoj prirodi Nacionalnog parka „Krka“ i podizanje svijesti o važnosti očuvanja prirodnih resursa za buduće generacije.

Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ ne bi mogao biti uspješno proveden bez pomoći lokalnih institucija. Članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva (DVD) Dubravice i spašavatelji Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) Stanice Šibenik pružali su logističku podršku tako što su dali na raspolaganje svoju brodicu i osigurali sigurnost sudionika. Iako su kod ronjenja primijenjene najviše mjere sigurnosti pa nije bilo potrebe za intervencijom, spašavatelji su ipak stekli dragocjeno iskustvo u radu na vodi. Dodatnu podršku ovoj ekološkoj akciji pružili su djelatnici HEP-a (HE Miljacka), koji su preuzeli zbrinjavanje dijela otpada s područja jezera Brljan.

Volonteri su bili smješteni u modernom Volonterskom centru Titius u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima, koji nudi smještaj u hostelu i laboratorijske prostore za istraživače. Taj suvremeni objekt, smješten u blizini ostataka rimskog vojnog logora Burnuma, pružio je volonterima sve potrebne uvjete za rad i odmor. Kampus je dio šireg napora Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ da razvije edukativne i istraživačke programe u zaštićenom području.

Program „Čistač rijeke Krke“ samo je jedan od četiriju volonterskih programa razvijenih u sklopu projekta, usklađenih sa Zakonom o volonterstvu i drugim relevantnim propisima. Sudionici su imali priliku ne samo doprinijeti očuvanju okoliša, već i steći nova znanja i vještine, što je važan korak u njihovom osobnom i profesionalnom razvoju. Volontiranjem u ovakvim programima mladi ljudi razvijaju građansku odgovornost i postaju aktivni sudionici u društvu, što ih čini konkurentnijim i na tržištu rada.

Ovaj program nije samo korak prema očuvanju prirodne baštine, već i prema jačanju svijesti o važnosti kolektivne odgovornosti za okoliš. Kroz suradnju s volonterima, Nacionalni park „Krka“ osnažuje napore za zaštitu prirode i edukaciju.

 

 

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  19/12/2024
Krka kroz objektiv 2024. godine: zlatno priznanje za četrdeset godina zaštite i održivog razvoja

Nacionalni park „Krka“ obilježava još jednu uspješnu godinu očuvanja prirodne i kulturne baštine te suradnje s lokalnom zajednicom, dok se priprema za proslavu značajne obljetnice u 2025. godini

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  06/12/2024
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu

Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije

  05/12/2024
Sanacija opožarenog područja u Nacionalnom parku „Krka“: uklonjeno pedeset izgorjelih stabala

Tijekom ljeta 2024. požar je zahvatio čak 473 hektara površine Nacionalnog parka „Krka“, od čega je 171 hektar činila šuma

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza