U petak, 2. kolovoza 2024. održan je radni sastanak na kojem su razmotrene aktivnosti koje će se poduzeti nakon požara.

Sastanku su prisustvovali ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, saborski zastupnik Ivan Malenica, šibensko-kninski župan Marko Jelić, gradonačelnik Šibenika Željko Burić, gradonačelnik Skradina Antonijo Brajković, županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić i ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica.

Zahvaljujemo vatrogascima i posadama protupožarnih aviona na njihovoj hrabroj borbi u obrani Parka od požara, kao i lokalnom stanovništvu i ostalim hitnim službama na terenu. Njihova predanost i hrabrost spriječile su daljnje širenje požara i omogućile očuvanje ovog dragocjenog prirodnog područja. Požar je zahvatio veliku površinu izvan Parka, ali nažalost, prema prvim procjenama, i oko 400 ha površine na području desne obale rijeke Krke“, kazala je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica.

Kada se situacija u potpunosti smiri, cijelo opožareno područje unutar granica Parka bit će snimljeno iz zraka kako bi se utvrdilo stanje, te koji dio opožarenog područja je šuma, a koji zarasle površine. U skladu s time, naručit će se izrada projekta obnove u fazama i uvrstiti u Godišnji program za 2025. godinu.

Najvažnije je brzo pristupiti procesu sanacije te vidjeti na koji način, djelujući međuresorno, učiniti rizike od požara što manjima u budućnosti. Ponovilo se pitanje zapuštene imovine koja otežava pristup i gašenje požara stoga bi prvi korak u narednim tjednima bio donošenje prijedloga akcijskog plana“, istaknula je ministrica Vučković i dodala: „Ne možemo dovoljno zahvaliti svim vatrogascima za sve što čine za očuvanje ljudskih života, imovine i prirode. Također, zahvaljujem sustavu civilne zaštite i svima na terenu koji pomažu“.

Zaštita od požara jedna je od temeljnih odrednica Pravilnika o zaštiti i očuvanju Nacionalnog parka „Krka“ te je sadržana u svim strateškim dokumentima koji određuju djelovanje Javne ustanove „Nacionalni park Krka“. Svake godine donose se Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara, Plan motriteljsko-dojavne službe i Plan motrenja, čuvanja i ophodnje, koji detaljno propisuju mjere zaštite od požara na terenu, s naglaskom na razdoblje od 1. svibnja do 1. studenoga. U sklopu tih aktivnosti čiste se i uređuju protupožarni putovi, uklanja se nisko raslinje i kosi trava, održavaju se pješačke staze i atestiraju protupožarni aparati. U sezoni požara na terenu djeluje posebno ustrojena motrilačko-dojavna služba.

Još jednom zahvaljujemo svima koji sudjeluju u gašenju požara i u očuvanju Nacionalnog parka „Krka“.

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  13/09/2024
Pedeset posto povoljnije cijene ulaznica u NP „Krka“ za pješake i bicikliste za Europski tjedan mobilnosti

Od 16. do 22. rujna 2024. promotivna cijena za pješake i bicikliste na ulazima Skradinski most, Stinice i Roški slap iznosi 20 eura za cijeli Park, a 10 eura za srednji i gornji tok Krke.

  12/09/2024
14. Susret konzervatora-restauratora HMD-a u Eko kampusu „Krka“ u Puljanima

Eko kampus „Krka“ u Puljanima domaćin je 14. susreta Sekcije konzervatora-restauratora Hrvatskog muzejskog društva, koji će se održati 12. i 13. rujna 2024. Tema ovogodišnjeg susreta je očuvanje kulturne baštine na temelju suvremenih metoda i tehnologija.

  06/09/2024
Ekološka akcija u srcu prirode: volonterski program „Čistač rijeke Krke“ za očuvanje okoliša

Volonterski program „Čistač rijeke Krke“ održan je od 26. kolovoza do 1. rujna 2024. godine na području Nacionalnog parka „Krka“

  28/08/2024
129. obljetnica prve hidroelektrane na rijeci Krki: povijest koja nas inspirira za budućnost

Dana 28. kolovoza 1895. godine, Šibenik je ušao u povijest kao prvi grad u Hrvatskoj s cjelovitom električnom rasvjetom

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content