Određivanje stanja vodenih kornjaša na sedrenim barijerama i slapištima NP „Krka“
08/07/2024
Vodeni kornjaši pripadaju redu kornjaša (Insecta: Coleoptera). Nalaze se u gotovo svim tipovima vodenih staništa, osim mora i oceana. Najvažniju ulogu u njihovoj rasprostranjenosti ima raznolikost mikrostaništa u određenom biotopu, odnosno njihova preferencija prema određenom tipu staništa.
Kako na druge skupine vodenih kukaca, tako i na vodene kornjaše utječu fizikalno-kemijska obilježja vode, prije svega brzina njezina strujanja i koncentracija hranjivih tvari otopljenih u njoj, što ih čini važnim pokazateljima kvalitete staništa, odnosno bioindikatorima. Vodeni kornjaši vrlo brzo reagiraju na promjene u svom staništu.
Sedrene barijere specifična su staništa, nastala biodinamičkim procesima. Na tim staništima voda je obogaćena kisikom i često vrlo brza. U njima se nalazi zajednica mahovina i kukaca kornjaša slapoljuba (Insecta: Coleoptera: Elmidae), koja je definirana kao „nositelj biološke raznolikosti krških vodenih sustava“ i pokazatelj visoke kvalitete staništa.
Stoga je osnovni cilj ovog projekta bio provesti prvo istraživanje faune vodenih kornjaša na slapištima i sedrenim barijerama duž toka rijeke Krke, počevši od izvora pa sve do njenog donjeg toka, koje će služiti kao temelj budućih istraživanja i dati smjernice za njih. S obzirom da do sada nisu provođena sustavna istraživanja faune vodenih kornjaša na tim staništima, mjereni su, s ciljem određivanja indikatorskog potencijala navedenih kukaca, i fizikalno-kemijski pokazatelji vode. Uz to su, prema tipu supstrata, definirani tipovi staništa. Terensko istraživanje provela je doc. dr. sc. Vlatka Mičetić Stanković, iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, u proljeće i ljeto 2023. godine na ukupno devet lokacija i devetnaest podlokacija duž toka rijeke Krke. Utvrđeno je osam porodica, šesnaest rodova i dvadeset dvije vrste vodenih kornjaša. Najzastupljenije su dvije porodice: šavoljike (Hydraenidae) i slapoljubi (Elmidae), koje čine tipičnu faunu ovakvih staništa, što ukazuje na vodu vrlo visoke kakvoće.
Raznolikost i brojnost kornjaša na rijeci Krki razlikuju se duž njezina toka i smanjuju se u nizvodnom smjeru. Najvažniji činioci koji definiraju njihovu brojnost i rasprostranjenost jesu temperatura vode, količina kisika otopljenog u njoj te tip i raznolikost mikrostaništa.
Tijekom ovog istraživanja izrađena je i entomološka kutija s više od dvjesto prepariranih jedinki kukaca, koja će služiti u edukaciji, za upoznavanje s metodama istraživanja u entomologiji i ekologiji, ali i za upoznavanje s tim značajnim stanovnicima sedrenih barijera.
Istraživanja
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Speleoronilačka istraživanja špiljskog sustava Miljacka I–V u Nacionalnom parku „Krka“
Od 23. do 30. kolovoza 2024. godine Društvo za istraživanje krša – Freatik provelo je speleoronilačka istraživanja u potopljenom dijelu špiljskog sustava Miljacka I–V
Paleolimnološka istraživanja u NP „Krka“ – Visovačko jezero
U površinskim vodnim tijelima kao što su jezera, močvare ili rijeke taloži se sediment. Dinamika taloženja sedimenta može se mijenjati tijekom povijesti razvoja jezera, odnosno u pojedinim periodima mogu dominirati procesi taloženja, s jedne, ili erozije, s druge strane.
„Analiza sušnih vodnih razdoblja u slivu Krke i hidroloških elemenata ekološki prihvatljivog protoka te utjecaja ekstremnih suša na ekosustave ovisne o vodama“
Definiranje i osiguranje ekološki prihvatljivog protoka (EPP) u vodotocima zaštićenih područja od krucijalne je važnosti za održavanje ekosustava ovisnih o vodama tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja
Istraživanje herpetofaune na području NP „Krka“ 2023. godine
Istraživanje vodozemaca i gmazova (herpetofaune) na širem području Nacionalnog parka „Krka“ tijekom 2023. godine provela je tvrtka Biota d. o. o.