„Analiza sušnih vodnih razdoblja u slivu Krke i hidroloških elemenata ekološki prihvatljivog protoka te utjecaja ekstremnih suša na ekosustave ovisne o vodama“
05/07/2024
Definiranje i osiguranje ekološki prihvatljivog protoka (EPP) u vodotocima zaštićenih područja od krucijalne je važnosti za održavanje ekosustava ovisnih o vodama tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja
To je slučaj s vodama u NP „Krka”, a posebno je važno kad su u pitanju procesi stvaranja sedre na sedrenim barijerama rijeke Krke.
S ciljem osiguranja primjerenih podloga za određivanje EPP na prostoru NP „Krka“, gdje su prisutni izraženi antropogeni pritisci vezani za korištenje voda, posebno za energetske potrebe, tijekom 2023. i 2024. godine tvrtka GEO-5 d. o. o. iz Rovinja provela je, u suradnji s Građevinskim fakultetom u Rijeci i tvrtkom Dvokut-ECRO d. o. o., istraživanje hidroloških elemenata EPP-a: vodnog režima Krke, malovodnih razdoblja i utjecaja postojećeg režima korištenja voda na vodnu bilancu. U sklopu istraživanja dan je doprinos razvoju nove metodologije određivanja hidroloških elemenata EPP-a na taj način da je korištena metoda omočenog oboda unaprijeđena plošnim sagledavanjima omočene površine barijere na kojoj su prisutni procesi osedravanja.
U tri su navrata napravljene snimke barijere Manojlovačkog buka, korištenjem bespilotne letjelice, 3D skenera, digitalnog fotoaparata i RTK GPS uređaja. Na osnovi fotografija snimljenih digitalnim fotoaparatom i kamerom bespilotne letjelice, izrađen je trodimenzionalni oblak točaka, generiran Structure-from-Motion (SfM) fotogrametrijom, obrađen i georeferenciran.
U predmetnom dokumentu prikupljeni su i analizirani podaci o podzemnom ekosustavu špilje Miljacka II, te je ispitan potencijal protista kao indikatora stanja hidroloških prilika u podzemlju. Istraživanje je pokazalo da su okućene amebe, kao najraznolikija i brojnošću najveća skupina podzemnih protista, najpogodnije za statističku obradu sa svrhom određivanja ekoloških karakteristika u špilji.
Provedeno istraživanje i snimanje nadzemnih i podzemnih dijelova toka potvrdilo je sve veći utjecaj klimatskih varijacija i promjena na ekosustav rijeke Krke, a analize malovodnih razdoblja pokazuju negativne promjene, čije se intenziviranje očekuje u budućnosti.



Istraživanja
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“
Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)
Inicijalno istraživanje stanišnog tipa 3260 – Vodni tokovi s vegetacijom Ranunculion fluitantis i Callitricho-Batrachion u NP „Krka“
Stanišni tip 3260 karakteriziraju vodeni tokovi s bistrom i umjereno brzom vodom i vodena vegetacija, među kojom su, između ostalih, i vrste rodova Ranunculus, Callitriche i Myriophyllum
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“
U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)