Cilj Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ je uključivanje mladih u dobi od trinaest do trideset godina u aktivnosti zaštite prirode i okoliša

Od 13. do 16. svibnja 2024. u Nacionalnom parku „Krka“ održano je prvo studijsko putovanje u sklopu Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“. Predstavnici zaštićenih područja iz Latvije i Finske tom su prigodom obišli brojne lokalitete u Nacionalnom parku „Krka“, sudjelovali na radionicama o zajedničkim temama, a posjetili su i Šibenik. Između nositelja projekta i Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ potpisan je ugovor o partnerstvu za iduće dvije godine.

Izuzetno nam je drago što sudjelujemo u međunarodnom projektu koji povezuje različita europska zaštićena područja i koji će u našem Parku rezultirati formiranjem novog programa za grupe mladih čuvara prirode“ kazala je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park „Krka“ Nella Slavica i naglasila: „Nacionalni park ‘Krka’ ima veliko iskustvo u provođenju edukativnih programa, stoga će, zahvaljujući primjeni Junior Ranger počela, naši učenici moći kontinuirano i temeljito upoznavati prirodne vrijednosti i u starijoj dobi. Također nam je drago da NP ‘Krka’ možemo predstaviti kao mjesto iznimne bioraznolikosti i bogate baštine koje omogućuje usavršavanje, umrežavanje, kreativnost i volonterstvo.

U konferencijskom dijelu posjeta projektni partneri predstavili su svoja zaštićena područja. Finci su posebno istaknuli bogato iskustvo u provođenju edukativnih programa sa skautima, a Latvijci s programima mladih čuvara prirode. Preko digitalne platforme konferenciji se pridružila i Jessica Micklem-Kolenić, voditeljica programa za mlade u Europarc Federation, organizaciji koja okuplja više od četiristo zaštićenih područja u četrdeset europskih zemalja. Micklem-Kolenić predstavila je metodologiju provođenja programa Junior Ranger i mogućnosti ostvarivanja partnerstva sa zaštićenim područjima u provođenju edukacije mladih čuvara prirode.

Gaujas nacionālā parka fonds iz Latvije ima dvadesetogodišnje iskustvo u provođenju programa Junior Ranger, koji počiva na načelima Europarc Federation. Zahvaljujući tom programu postali smo dio mreže koja okuplja mlade čuvare prirode u Europi, stoga vjerujemo da će i Nacionalni park ‘Krka’ uspješno implementirati vrijednosti koje dijelimo“, kazala je voditeljica programa Junior Ranger u Gaujas nacionālā parka fonds Anda Andrušaite i dodala: „Zbog zanimanja i angažiranosti naših mladih čuvara prirode nakon što postanu punoljetni, prije nekoliko godina pokrenuli smo i Youth+ program, također u partnerstvu s organizacijom Europarc Federation.“

Biolozi iz zaštićenih područja Latvije i Finske za terenskog obilaska Parka razmijenili su iskustva iz zaštite bioraznolikosti s hrvatskim kolegama. Tom prilikom upoznali su se s izuzetnim prirodnim vrijednostima NP „Krka“, procesima sedrenja, endemskim i invazivnim vrstama te bogatom kulturnopovijesnom baštinom i prezentacijskim centrima. Vidjeli su šest od ukupno sedam Krkinih slapova, a posebno ih se dojmio krški reljef kanjona.

Vrlo nadahnjujuće bilo je upoznati način upravljanja Nacionalnim parkom ‘Krka’, koji osigurava održivost, pri čemu su nam posebno bile zanimljive mjere koje se provode kako bi uz zaštitu bio zadovoljen veliki interes posjetitelja“, rekla je ravnateljica Ķemeru nacionālā parka fonds Agnese Balandiņa pritom istaknuvši: „U Latviji 12 % teritorija zauzimaju zaštićena područja koja su stanovnicima dostupna bez ograničenja, a često provodimo i različite aktivnosti kako bismo članove lokalne zajednice privukli i senzibilizirali na potrebu očuvanja prirode. Jako nam je stalo da djeca od rane mladosti nauče koliko je važan suživot s prirodom.

Projektne aktivnosti provodit će se od 1. veljače 2024. do 31. siječnja 2026. Ukupna vrijednost projekta je 60.000,00 eura, što u potpunosti financira Europska unija. Nositelj projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ (2023-3-LV02-KA210-YOU-000170610) je Ķemeru nacionālā parka fonds iz Latvije, a projektni partneri su Gaujas nacionālā parka fonds iz Latvije, Kehittämisyhdistys Sepra ry iz Finske i Javna ustanova „Nacionalni park Krka“.

Ciljevi su projekta informiranje mladih o klimatskim promjenama, jačanje svijesti mladih o potrebi očuvanja prirode i okoliša, te sudjelovanje i razmjena iskustva mladih u dobi od trinaest do trideset godina preko zajedničkih platformi zaštićenih područja u zemljama partnerima projekta, razvoj sistema motivacije za sudjelovanje mladih u očuvanju okoliša, njihovo umrežavanje i razmjena ideja.

Projekt je sufinancirala Europska Unija. Sadržaj ovog materijala isključiva je odgovornost JU „NP Krka“.

 

Erasmus+

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  21/06/2024
Predstavnici NP „Krka“ u uzvratnom posjetu kolegama iz Finske

Mladi u dobi od trinaest do trideset godina aktivnije se uključuju u zaštitu prirode i okoliša preko Erasmus+ projekta „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“, koji u potpunosti financira Europska unija.

  25/04/2024
Erasmus+ u funkciji obrazovanja mladih u europskim zaštićenim područjima

Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ partner je na projektu „Podizanje ekološke osviještenosti kod mladih iz zaštićenih područja“ (2023-3-LV02-KA210-YOU-000170610), financiranim kroz Program Erasmus+

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content