Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare

Na području Parka pjev mužjaka čuo se na jedanaest lokaliteta, a na trima su pjev mužjaka svojim pjevom pratile ženke. Uzevši u obzir smjer iz kojeg je pjev dopirao i međusobne udaljenosti točaka na kojima je osluškivan, gnijezdeći parovi sove ušare zabilježeni su na šest područja u Parku. Kao i prethodnih godina, rezultati praćenja pokazuju da ušara obitava na donjem, srednjem i gornjem toku. Pjev mužjaka zabilježen je usput i na Kninskoj tvrđavi.

Ovogodišnjim praćenjem potvrđena je stabilnost populacije sove ušare u Parku.

Ušara se kao predator nalazi na vrhu hranidbenog lanca, a njena prisutnost na nekom području govori i o kvaliteti samog staništa. Gnijezdeća populacija ušare u Hrvatskoj spada u kategoriju gotovo ugrožene (NT), što znači da joj trenutno ne prijeti izumiranje, ali bi u bliskoj budućnosti mogla postati ugrožena.

Ušara je strogo zaštićena vrsta i ciljna vrsta područja ekološke mreže HR1000026 Krka i okolni plato. Procijenjeno je da njezina populacija na tom području broji od 50 do 70 parova, a cilj je na njemu očuvati gnijezdeću populaciju ušare od najmanje 60 parova, kao i staništa pogodna za njezino gniježđenje i hranjenje.

Rezultatima praćenja na području Parka JU „NP Krka“ pridružuje se nacionalnom programu praćenja gnijezdećih parova sova ušara, kojemu je cilj pratiti trend populacije sove ušare u Hrvatskoj i njezinu rasprostranjenosti, te utvrditi uzroke njezine ugroženosti. Prikupljeni podaci omogućit će bolje planiranje i provođenje mjera zaštite za tu strogo zaštićenu vrstu.

 

Monitoring

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

  07/03/2024
Praćenje stanja (monitoring) čovječje ribice 2023. godine

Čovječja ribica Proteus anguinus jedinstvena je vrsta: jedini je pravi podzemni kralješnjak Dinarida, pa kao takva predstavlja izuzetno prirodno bogatstvo

  14/02/2024
„Praćenje stanja očuvanosti ciljnih stanišnih tipova 91F0 – poplavne miješane šume Quercus robur, Ulmus leavis, Ulmus minor, Fraxinus angustifolia i 9340 – vazdazelene šume hrasta crnike (Quercus ilex)“

Na području NP „Krka“ u 2023. godini tvrtka Prosilva d. o. o. provela je istraživanja kojima je utvrđeno stanje Natura 2000 stanišnih tipova 91F0 – poplavne miješane šume Quercus robur, Ulmus leavis, Ulmus minor, Fraxinus angustifolia i 9340 – vazdazelene šume hrasta crnike (Quercus ilex ) i mjere koje treba poduzeti za njihovo očuvanje

  13/02/2024
Monitoring stanja i strukture reprezentativnih šumskih zajednica na području NP „Krka“

Nastavlja se višegodišnje praćenje stanja šumskih zajednica na području Nacionalnog parka „Krka“

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content