Od 6. veljače do 15. ožujka 2024. godine na sedamnaest lokaliteta duž kanjona rijeka Krke i Čikole, tijekom dvadeset pet terenskih izlazaka u večernjim satima, za zalaska Sunca, osluškivan je pjev mužjaka sove ušare

Na području Parka pjev mužjaka čuo se na jedanaest lokaliteta, a na trima su pjev mužjaka svojim pjevom pratile ženke. Uzevši u obzir smjer iz kojeg je pjev dopirao i međusobne udaljenosti točaka na kojima je osluškivan, gnijezdeći parovi sove ušare zabilježeni su na šest područja u Parku. Kao i prethodnih godina, rezultati praćenja pokazuju da ušara obitava na donjem, srednjem i gornjem toku. Pjev mužjaka zabilježen je usput i na Kninskoj tvrđavi.

Ovogodišnjim praćenjem potvrđena je stabilnost populacije sove ušare u Parku.

Ušara se kao predator nalazi na vrhu hranidbenog lanca, a njena prisutnost na nekom području govori i o kvaliteti samog staništa. Gnijezdeća populacija ušare u Hrvatskoj spada u kategoriju gotovo ugrožene (NT), što znači da joj trenutno ne prijeti izumiranje, ali bi u bliskoj budućnosti mogla postati ugrožena.

Ušara je strogo zaštićena vrsta i ciljna vrsta područja ekološke mreže HR1000026 Krka i okolni plato. Procijenjeno je da njezina populacija na tom području broji od 50 do 70 parova, a cilj je na njemu očuvati gnijezdeću populaciju ušare od najmanje 60 parova, kao i staništa pogodna za njezino gniježđenje i hranjenje.

Rezultatima praćenja na području Parka JU „NP Krka“ pridružuje se nacionalnom programu praćenja gnijezdećih parova sova ušara, kojemu je cilj pratiti trend populacije sove ušare u Hrvatskoj i njezinu rasprostranjenosti, te utvrditi uzroke njezine ugroženosti. Prikupljeni podaci omogućit će bolje planiranje i provođenje mjera zaštite za tu strogo zaštićenu vrstu.

 

Monitoring

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  11/12/2024
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“

Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.

  30/10/2024
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine

U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza