Istraživanje vodozemaca i gmazova (herpetofaune) na širem području Nacionalnog parka „Krka“ tijekom 2023. godine provela je tvrtka Biota d. o. o.

Ciljevi istraživanja bili su inventarizacija, kartiranje i procjena ugroženosti vodozemaca i gmazova, s naglaskom na ciljne vrste barsku kornjaču Emys orbicularis, čančaru Testudo hermanni i crvenkrpicu Zamenis situla, i predlaganje metoda i dinamike njihova praćenja. Područje NP „Krka“ važno je stanište i mrkog ljuskavog guštera Algyroides nigropunctatus, smukulje Coronella austriaca i crnokrpice Telescopus fallax. Tijekom terenskog istraživanja zabilježene su četiri vrste vodozemaca i petnaest vrsta gmazova, tako da je, uz pregled literature i neobjavljene podatke istraživača, na istraživanom području zabilježeno ukupno devet vrsta vodozemaca i dvadeset jedna vrsta gmazova. Najrasprostranjenija vrsta vodozemaca je zelena žaba. Zanimljivo, pronađena je odrasla leucistična (s manjkom pigmenata u koži) jedinka smeđe krastače. Vodozemci su jako osjetljivi na promjene u okolišu, pa promjene u njihovoj brojnosti i distribuciji na određenim staništima mogu biti jasan pokazatelj negativnih trendova. Na istraživanom području najčešće su vrste gmazova krška i primorska gušterica. Kratkoročno je procijenjeni trend populacija ciljnih vrsta stabilan.

Općenito, stanje faune vodozemaca i gmazova na širem području Nacionalnog parka „Krka“ povoljno je, velikim dijelom zbog visokog stupnja zaštite koju pruža Park. Staništa su u dobrom stanju, pa treba samo aktivno održavati njihov stupanj očuvanosti. Zabrinjavajuće točke za istraživane vrste jesu pojedinačne lokve na platou rijeke Krke koje posljednjih godina imaju tendenciju zarastanja i isušivanja i prometnice na kojima je zabilježeno stradavanje jedinki u sudaru s automobilima.

 

Istraživanja

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  24/04/2025
Makroalge slapova rijeke Krke

Sedreni slapovi rijeke Krke dinamični su slatkovodni ekosustavi u kojima su procesi stvaranja sedre usko povezani sa specifičnim makroskopskim konglomeratima algi

  18/03/2025
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“

Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine

  10/03/2025
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku

Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)

  20/01/2025
Inicijalno istraživanje stanišnog tipa 3260 – Vodni tokovi s vegetacijom Ranunculion fluitantis i Callitricho-Batrachion u NP „Krka“

Stanišni tip 3260 karakteriziraju vodeni tokovi s bistrom i umjereno brzom vodom i vodena vegetacija, među kojom su, između ostalih, i vrste rodova Ranunculus, Callitriche i Myriophyllum

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza