Praćenje stanja (monitoring) čovječje ribice 2023. godine
07/03/2024
Čovječja ribica Proteus anguinus jedinstvena je vrsta: jedini je pravi podzemni kralješnjak Dinarida, pa kao takva predstavlja izuzetno prirodno bogatstvo
Na području NP „Krka“ otkrivena je 1989. godine, a praćenje stanja njezine populacije počelo je 2012. godine projektom Proteus. Ciljna je vrsta Natura 2000 područja „Šire područje NP Krka“. Praćenje stanja populacije čovječje ribice u speleološkim objektima u kojima ona obitava pokazalo je da je stabilna.
Kako bi se dobio bolji uvid u rasprostranjenost vrste, tijekom 2023. godine praćenje je obavljeno i detekcijom okolišne DNK (eDNA). Rezultati analize okolišne DNK potvrdili su prisutnost vrste u sustavima izvora u koritu rijeke Krke nizvodno od izvorišta Miljacka, u izvorištu Torak i u špilji na području Bilušića buka, čime se njezin areal na području Parka proširio.
Rezultati ukazuju na to da bi ova ciljna vrsta mogla biti šire rasprostranjena, ali je teško pronaći mjesta gdje bi joj se fizički moglo pristupiti. S obzirom na vrlo mali broj speleoloških objekata s vodnim tijelom na području Parka, šire spoznaje o rasprostranjenosti vrste moguće je dobiti jedino testiranjem u povezanim špiljskim sustavima izvan granica Parka.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.