Zimsko prebrojavanje ptica vodarica u NP „Krka“ 2024. godine
30/01/2024
I ove godine JU „NP Krka“ priključila se zimskom prebrojavanju ptica vodarica, najstarijem i najvećem monitoringu bioraznolikosti na svijetu, koji organizira Wetlands International, svjetska organizacija za zaštitu močvarnih područja. Provodi se od 1967. godine, a Hrvatska u njemu sudjeluje od 1982.
Prebrojavanje je obavljeno 13. i 14. siječnja direktnim promatranjem s kopna i iz plovila. Obavili su ga volonteri, ornitolozi Ivan Budinski i Tomislav Sotinac, iz udruge Biom i djelatnici JU „NP Krka“. Pored vodarica, bilježena su i opažanja vodomara i ptica grabljivica.
Na području Parka ukupno je zabilježeno dvadeset vrsta vodarica s 1 729 jedinki. Brojnošću su prevladavale liske, divlje, krunate i glavate patke i veliki vranac, koji zajedno čine 85,60 % ukupno zabilježenih jedinki ptica vodarica na zimovanju.
Na zimovanju je zabilježeno deset vrsta pataka (divlja, kreketaljka, žličarka, zviždara, kržulja, glavata, gogoljica, njorka, krunata i batoglavica), dvije vrste gnjuraca (mali i ćubasti), dvije vrste vranaca (mali i veliki), dvije vrste čaplji (velika bijela i siva), crvenokljuni labud, mlakuša, liska i galeb klaukavac.
Kao i prethodnih godina, najviše ptica na zimovanju zabilježeno je na širem području jezera Torak, odnosno na ušću rijeke Čikole u Krku. Tu je zabilježeno čak sedamnaest vrsta ptica vodarica. Najveće jato, liski, brojilo je tristo pedeset jedinki.
Ptice vodarice sve su ugroženija skupina ptica, najviše zbog uništavanja njihovih staništa. Stoga se na području Parka očuvanju njihovih staništa, prvenstveno tršćaka, pridaje posebna pozornost. Ptice vodarice i njihova staništa pratit ćemo i dalje kako bismo, uspoređivanjem njihove brojnosti i stanja iz prethodnih godina, mogli procijeniti trend populacija pojedinih vrsta i na vrijeme planirati provođenje mjera njihove zaštite i očuvanja.
Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak
Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.