Metan znatno pridonosi globalnom zagrijavanju

Nakon ugljikova dioksida, on je drugi najveći uzrok globalnog zagrijavanja izazvanog direktnim djelovanjem ljudi. Najveći biogeni izvori metana jesu močvarna područja i ostali slatkovodni sustavi, s naglaskom na stajaćicama.

Tijekom 2022. i 2023. godine Institut Ruđer Bošković proveo je istraživanje „Metan u Visovcu – uloga biogeokemijskih procesa i dinamika mikrobnih zajednica – METVIS“ s ciljem utvrđivanja uloge i značaja mikrobnih zajednica u kruženju metana u jezeru Visovac.

Tijekom istraživanog razdoblja praćeni su fizikalno-kemijski parametri: prisutnost bakterija odgovornih za sintezu ili/i razgradnju metana u vodenom stupcu i korelacija kemijskih parametara i koncentracije metana s bakterijskom zajednicom. Uporabom najnovijih metoda u istraživanju sastava mikrobnih zajednica (sekvencioniranja sljedeće generacije) i povezivanjem tih zajednica s fizikalno-kemijskim parametrima, na dvjema odabranim točkama na jezeru Visovac istražen je odnos bakterija i metana. Kako je u lipnju 2023. godine zabilježena iznimno velika količina oborina, koja je uzrokovala miješanje vodenog stupca, on nije dalje obrađivan. Ipak, budući da su obje točke na kojima je obavljeno uzorkovanje imale vrlo slične rezultate, u budućnosti bi uzorkovanje sa samo jedne točke bilo dovoljno za praćenje koncentracije metana u jezeru.

Koncentracija kisika u vodenom stupcu opadala je od proljeća do jeseni. U pridnenom sloju utvrđena je anoksija (pomanjkanje količine kisika u organizmima), na što je upućivalo i povećanje sulfata u tom sloju. Na pojavu anoksije  najviše utječe porast temperature vode.

Metan je utvrđen u svim uzorcima. Njegova koncentracija raste od proljeća prema jeseni, ali u granicama koje su i inače utvrđene u sličnim slatkovodnim ekosustavima. Svaka sezona oblikovala je svoju mikrobnu populaciju, a pojava anoksije najviše je utjecala na njihov sastav. Najznačajnije grupe bakterija odgovorne za ciklus metana jesu Methylococcales i Methanobacteriales/Metanobacterium.

Da bi se dobila kompletna slika organskog opterećenja jezerskog sustava, istraživanja trebaju osim Visovca obuhvatiti i jezero Brljan, a uzorkovanje se mora obavljati redovito. Zbog jake interakcije organskog opterećenja i koncentracije metana, u budućnosti se mora realizirati i monitoring organskog opterećenja ekosustava Krke.

 

 

Istraživanja

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  18/03/2025
Projekt „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krka“

Cilj projekta „Istraživanje stanja i sastava protista sedrenih barijera rijeke Krke“ bio je opisati zajednicu protista u obraštajnim zajednicama sedrenih barijera u proljeće i jesen 2024. godine

  10/03/2025
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku

Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)

  20/01/2025
Inicijalno istraživanje stanišnog tipa 3260 – Vodni tokovi s vegetacijom Ranunculion fluitantis i Callitricho-Batrachion u NP „Krka“

Stanišni tip 3260 karakteriziraju vodeni tokovi s bistrom i umjereno brzom vodom i vodena vegetacija, među kojom su, između ostalih, i vrste rodova Ranunculus, Callitriche i Myriophyllum

  11/12/2024
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“

U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza