Istraživanje stanišnog tipa 3170* Mediteranske povremene lokve
25/01/2024
Tijekom 2023. godine Udruga BIOM provela je istraživanje stanišnog tipa 3170* Mediteranske povremene lokve na području EM HR2000918 Šire područje NP Krka
Mediteranske povremene lokve, prepoznate kao važno i ugroženo stanište na razini Europske unije, opisane su kao prioritetni stanišni tip ekološke mreže. Razvijaju se u sredozemnoj klimi, koju karakteriziraju padaline u hladnijem dijelu godine i ljetna suša, zbog čega ljeti presušuju. Te su lokve stanište vrstama koje se mogu prilagoditi ekstremnim razlikama u vlažnosti, pa nastanjuju i poplavljena i sasvim suhih staništa. Biljne zajednice karakteristične za to stanište mogu se razviti i na rubovima, odnosno višim dijelovima stalnih lokvi, koji su u kišnom razdoblju poplavljeni, a nakon duljeg sušnog razdoblja suhi.
Kroz povijest su te lokve korištene kao pojila za stoku tijekom cijele godine osim za ljetne suše. Stoka ih je održavala brštenjem, ispašom, gaženjem i iznošenjem blata na dlaci i nogama, a i lokalni stanovnici povremeno su ih čistili. Napuštanjem ekstenzivnog stočarstva i zbog antropogenog utjecaja, lokve su počele zarastati, zatrpavati se i nestajati.
Terenskim pregledom Natura2000 područja HR2000918 Šire područje NP Krka, na njemu je zabilježeno trideset sedam lokvi, od kojih četrnaest još ima sačuvano stanište povremenih mediteranskih lokvi. Većina ih je u nekoj fazi zarastanja, bilo vodenom ili pak drvenastom vegetacijom, jedna je uništena betoniranjem, a jedna zatrpana otpadnim kamenom.
To iznimno važno stanište treba obnoviti i očuvati, stoga Nacionalni park „Krka“ planira započeti obnovu lokvi prema predloženim smjernicama kako bi se očuvale kao stanište, a time i njihov karakteristični biljni i životinjski svijet.
Istraživanja
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Speleoronilačka istraživanja špiljskog sustava Miljacka I–V u Nacionalnom parku „Krka“
Od 23. do 30. kolovoza 2024. godine Društvo za istraživanje krša – Freatik provelo je speleoronilačka istraživanja u potopljenom dijelu špiljskog sustava Miljacka I–V
Paleolimnološka istraživanja u NP „Krka“ – Visovačko jezero
U površinskim vodnim tijelima kao što su jezera, močvare ili rijeke taloži se sediment. Dinamika taloženja sedimenta može se mijenjati tijekom povijesti razvoja jezera, odnosno u pojedinim periodima mogu dominirati procesi taloženja, s jedne, ili erozije, s druge strane.
Određivanje stanja vodenih kornjaša na sedrenim barijerama i slapištima NP „Krka“
Vodeni kornjaši pripadaju redu kornjaša (Insecta: Coleoptera). Nalaze se u gotovo svim tipovima vodenih staništa, osim mora i oceana. Najvažniju ulogu u njihovoj rasprostranjenosti ima raznolikost mikrostaništa u određenom biotopu, odnosno njihova preferencija prema određenom tipu staništa.
„Analiza sušnih vodnih razdoblja u slivu Krke i hidroloških elemenata ekološki prihvatljivog protoka te utjecaja ekstremnih suša na ekosustave ovisne o vodama“
Definiranje i osiguranje ekološki prihvatljivog protoka (EPP) u vodotocima zaštićenih područja od krucijalne je važnosti za održavanje ekosustava ovisnih o vodama tijekom dugotrajnih sušnih razdoblja