U travnju i rujnu 2023. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje populacija šišmiša u vrijeme sezonskih migracija na širem području „NP Krka“ u podzemnim skloništima Miljacka II, Velika pećina Kaočinka i Topla pećina, Čikola

Provedene aktivnosti bile su nastavak višegodišnjih istraživanja i praćenja šišmiša na širem području Parka i njegove okolice. Terenska istraživanja provedena su u skladu sa smjernicama međunarodnog Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša (UNEP\EUROBATS) i nacionalnim programom praćenja stanja šišmiša na području Republike Hrvatske. Istraživanje je provedeno s ciljem prikupljanja podataka o populacijama šišmiša koje obitavaju u navedenim skloništima u razdoblju sezonskih migracija, o njihovoj brojnosti i sastavu vrsta. Na temelju terenskih opažanja, analizirane su i moguće prijetnje skloništima i dane preporuke za daljnje aktivnosti.

Zabilježeno je ukupno osam vrsta šišmiša: Rhinolophus blasii (Blazijev potkovnjak), R. euryale (južni potkovnjak), R. ferrumequinum (veliki potkovnjak), Myotis blythii (oštrouhi šišmiš), M. emarginatus (riđi šišmiš), M. capaccinii (dugonogi šišmiš), Eptesicus serotinus (kasni noćnjak) i Miniopterus schreibersii (dugokrili pršnjak). Sve zabilježene vrste, osim vrste Eptesicus serotinus (kasni noćnjak), uključene su u Dodatak II Direktive o staništima, odnosno u Popis biljnih i životinjskih vrsta od značaja za Europsku uniju koje zahtijevaju zaštitu.

Velika pećina Kaočinka prvenstveno ima ulogu tranzicijskog skloništa. Njezino značenje prvi put je potvrđeno u okviru ovog projekta kada su u istraživanju u rujnu 2023. u njoj zabilježene veće kolonije vrsta R. euryale i R. ferrumequinum. Špilja Miljacka II ujedno je i važno ljetno sklonište, a Topla pećina je u istraživanjima provedenim 2023. također prepoznata kao važno tranzicijsko sklonište, ali joj status ljetnog skloništa treba potvrditi daljnje praćenje. Zbog malog broja istraživanja i često upitne pouzdanosti podataka dobivenih njima, do drugih spoznaja o tim šišmišima nije moguće doći, pa treba i dalje redovito pratiti stanje populacija šišmiša u sezonskim migracijama.

 

Monitoring

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  11/12/2024
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“

Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.

  30/10/2024
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine

U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)

  06/09/2024
Kartiranje ciljne vrste livadni procjepak

Livadni procjepak (Chouardia litardierei) endemična je ilirsko-balkanska vrsta koja raste na otvorenim, povremeno plavljenim ili vlažnim staništima, uglavnom livadama, travnjacima i bazofilnim cretovima.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza