U prepunoj dvorani Kuće umjetnosti Arsen otvoren je četvrti Green Eye Festival
27/10/2023
Prvi dan Green Eye Festivala protekao je u znaku inspirativnih dokumentaraca i zanimljive panel-rasprave o klimatskim promjenama
Planet Zemlja jedino je tlo pod nogama koje imamo. Zato je Festival simbolično otvorio dokumentarac Zajedničko tlo (Common Ground), koji istražuje put prema ekološkom uzgoju hrane i obnovi našeg zdravlja i okoliša.
U popodnevnim satima posjetitelji će moći pogledati još dva dokumentarca: u 17 sati Uspon dubina (Deep Rising), priču o geopolitičkim, znanstvenim i korporativnim intrigama, koja istražuje svjetsku energetsku krizu i njezin utjecaj na duboko oceansko dno, ključno za naš opstanak, a u 19 sati Sve što diše (All That Breathes), dokumentarac nominiran za Oskara, koji govori o dvojici braće koja su posvetila život borbi za zaštitu crnih lunja, veličanstvenih ptica grabljivica, ključnih za ekosustav New Delhija.
Prvi dan obilježila je i panel-rasprava u kojoj su istaknuti stručnjaci iz različitih sektora raspravljali o pitanjima vezanim za očuvanje okoliša i održivi razvoj, kako bi sudionici i publika stekli dublji uvid u ekološke izazove s kojima se Hrvatska suočava.
Igor Kreitmeyer, ravnatelj Uprave za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, naglasivši važnost obnove prirode, predstavio je prijedlog uredbe Europske komisije koja bi pridonijela oporavku narušene prirode u Europskoj uniji. Govorio je i o primjenjivosti koncepta regenerativne poljoprivrede u Hrvatskoj i njegovoj usklađenosti sa zaštićenim područjima.
Anamarija Matak, ravnateljica Uprave za procjenu utjecaja na okoliš i održivo gospodarenje otpadom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, navela je probleme povezane s kemijskim proizvodima u industrijskoj poljoprivredi i divljim odlagalištima, istaknuvši važnost njihova praćenja i nadzora u Hrvatskoj.
Danijel Mileta, zamjenik gradonačelnika Šibenika, govorio je o poticanju regenerativne poljoprivrede u svom gradu, navevši kao projekt „Šibenik – Zero Waste City“ kao primjer za rješavanje problema zbrinjavanja otpada u urbanim sredinama.
Draženka Stipaničev, voditeljica Glavnog laboratorija za vode u Institutu za vode „Josip Juraj Strossmayer“, upozorila je na izazove vezane za očuvanje bogatih zaliha vode u Hrvatskoj, uključujući potencijalne prijetnje i mogućnost iscrpljivanja tih resursa.
Nediljko Dujić, predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, govorio je o deforestaciji i ranjivosti šuma zbog klimatskih promjena.
Rasprava je obuhvatila širok raspon tema, zahvaljujući kojim se mogao dobiti dobar uvid u važna pitanja vezana za očuvanje okoliša i održivi razvoj u Hrvatskoj. Posebno zahvaljujemo učenicima šibenskih srednjih škola, Gimnazije Antuna Vrančića, Medicinske i Ekonomske škole, i njihovim profesorima koji su prisustvovali projekcijama i panel-raspravi, te su i sami održali debatu nakon što su pogledali filmove. To i jest pravi smisao Green Eye Festivala: potaknuti na promišljanje i djelovanje, pogotovo mlade, koji trebaju biti nositelj pozitivnih promjena u budućnosti.
Rasprava se nastavlja i sutra u 13 sati, kada će novi panelisti razgovarati o ulozi kulture filma i medija u edukaciji o važnosti zaštite prirode i okoliša. Prije toga, u 11:15, bit će prikazan dokumentarac Geografije samoće, pobjednik Berlinalea 2022.
Novosti
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Krka kroz objektiv 2024. godine: zlatno priznanje za četrdeset godina zaštite i održivog razvoja
Nacionalni park „Krka“ obilježava još jednu uspješnu godinu očuvanja prirodne i kulturne baštine te suradnje s lokalnom zajednicom, dok se priprema za proslavu značajne obljetnice u 2025. godini
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu
Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije
Sanacija opožarenog područja u Nacionalnom parku „Krka“: uklonjeno pedeset izgorjelih stabala
Tijekom ljeta 2024. požar je zahvatio čak 473 hektara površine Nacionalnog parka „Krka“, od čega je 171 hektar činila šuma