Praćenje stanja (monitoring) porodiljnih kolonija šišmiša na širem području NP „Krka“
17/10/2023
U ljeto 2023. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih skloništa šišmiša na širem području NP „Krka“, uključujući špilje Miljacka II i Topla pećina i most kod slapa Brljan
Provedene aktivnosti nastavak su višegodišnjih istraživanja i praćenja šišmiša na širem području Parka i njegove okolice. Terenska istraživanja provedena su u skladu sa smjernicama međunarodnog Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša (UNEP\EUROBATS) i nacionalnim programom praćenja stanja šišmiša na području Republike Hrvatske, koji je odobrilo nadležno Ministarstvo. Istraživanje je provedeno s ciljem prikupljanja podataka o populacijama šišmiša koje u navedenim skloništima obitavaju u razdoblju formiranja porodiljnih kolonija, o njihovoj brojnosti i sastavu vrsta, uz analizu mogućih prijetnji skloništima. Na temelju terenskih opažanja date su i preporuke za daljnje aktivnosti.
Zabilježeno je ukupno sedam vrsta šišmiša, od kojih su sve uključene u Dodatak II Direktive o staništima, odnosno na „Popis biljnih i životinjskih vrsta od značaja za Europsku uniju koje zahtijevaju zaštitu“: Rhinolophus blasii (Blazijev potkovnjak), R. euryale (južni potkovnjak), R. ferrumequinum (veliki potkovnjak), Myotis blythii (oštrouhi šišmiš), M. emarginatus (riđi šišmiš), M. capaccinii (dugonogi šišmiš) i Miniopterus schreibersii (dugokrili pršnjak).
Analiza dosadašnjih opažanja u tim trima skloništima ukazuje na značajne varijacije u brojnosti šišmiša tijekom godina, međutim prikupljeni podatci nisu dostatni za detaljniju analizu trendova brojnosti prisutnih vrsta i činilaca koji na to utječu. Za detaljniju analizu i zaključke potrebno je redovito višegodišnje praćenje standardiziranim metodama u skladu s protokolom za praćenje faune šišmiša u podzemnim i nadzemnim skloništima.




Monitoring
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Zimsko prebrojavanje ptica vodarica u NP „Krka“ 2025. godine
Prebrojavanje ptica vodarica na osam područja duž toka rijeke Krke promatranjem s kopna i iz plovila 18. i 19. siječnja obavili su ornitolog Ivan Budinski iz udruge Biom i djelatnici čuvarske i stručne službe Javne ustanove „Nacionalni park Krka“
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Istraživanje i praćenje stanja bjelonogog raka (Austropotamobius pallipes) na području NP „Krka“
Bjelonogi rak prirodno je rasprostranjen u svim rijekama jadranskog sliva i na području Like. Međutim, zbog niza pritisaka i prijetnji kojima su izložena slatkovodna staništa (pogoršanja kvalitete vode, regulacije vodotoka, invazivnih vrsta), bjelonogi rak nestaje s brojnih lokaliteta na kojima je nekada bio prisutan.
Praćenje ljetnih (porodiljnih) kolonija šišmiša u špilji Miljacka II 2024. godine
U ljeto 2024. godine tvrtka Geonatura d. o. o. provela je praćenje ljetnih kolonija šišmiša u špilji Miljacka II, međunarodno važnom podzemnom skloništu šišmiša (UNEP/EUROBATS)