Krkom uzvodno od Roškoga slapa do manastira Krka i srednjovjekovnih utvrda Nečven i Trošenj izletničkim brodom Nacionalnog parka „Krka“ zaplovili su vaterpolisti VK Solaris

Krka je voda. Zato se i sve ono najljepše oko nje ogleda u njoj i s nje najbolje promatra. Logično je stoga bilo da sportaše koji svoje dane provode u vodi povedemo upravo na izlet brodom. Profesionalni vaterpolski klub osnovan je 1953. godine i od tada djeluje na području grada Šibenika i Dalmacije i dugogodišnji je prvoligaš u hrvatskim natjecanjima.

Izlet na kojemu smo se družili traje dva i pol sata, uz polusatno razgledavanje manastira Krka. Potom se nastavlja uzvodno, do srednjovjekovnih utvrda Nečven i Trošenj. Zbog njihova položaja na visokim liticama kanjona, utvrde se mogu vidjeti samo s broda. To je ujedno i kraj plovnog puta u Parku, a označava ga Bibića brzac.

Manastir Krka (sv. Arhanđela), duhovno središte pravoslavnih vjernika, nalazi se tri i pol kilometra istočno od Kistanja. Smješten je u pitomom proširenju rijeke Krke zvanom Carigradska draga, u središnjem dijelu kanjona rijeke Krke, koji je po njemu dobio ime Aranđelovac. Nema pouzdanih povijesnih podataka o tomu kada je manastir sagrađen. U pisanim se dokumentima prvi put spominje 1402. godine. Uz manastir se nalazi crkva, sagrađena u bizantskom stilu. U novije vrijeme izgrađena je velika zgrada bogoslovije, posvećena 1989. godine. Ispod crkve nalaze se katakombe, koje su otvorene za posjetitelje. Manastir posjeduje veliku i bogatu knjižnicu s kodeksima, inkunabulama i rijetkim knjigama. U manastirskoj riznici čuvaju se vrijedne ikone i umjetničko-obrtnički predmeti od 15. do 19. st.

Niti jedna od četiriju rijeka u Dalmaciji nema toliko utvrda na svojim obalama koliko ih ima Krka: duž čitava njezina toka, od izvora do ušća, nalaze se brojna utvrđenja ili fortifikacije. Srednjovjekovni utvrđeni gradovi – kamene utvrde – bili su u posjedu hrvatskih velikaških obitelji. Osim što su imale obrambenu funkciju, neke od tih utvrda bile su i jezgre naselja.

Nečven je podignut na rubu brine na lijevoj obali Krke, tri kilometra nizvodno od slapa Miljacka. Njegovi prvi gospodari bili su Nelipići, vlasnici čitavog prominsko-miljevačkog kraja. Nekad se preko kanjona pružao drveni most koji je povezivao Nečven i Trošenj (Čučevo). Gospodari Trošnja i cijele desne obale Krke do Skradina bili su bribirski knezovi Šubići.

 

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  22/03/2024
Obilježavanje Dana šuma i Dana voda u NP „Krka“

U povodu obilježavanja Međunarodnog dana šuma i Svjetskog dana voda, Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ organizirala je edukativne aktivnosti s učenicima osnovnih škola kako bi potaknula svijest o važnosti očuvanja šuma i voda

  21/03/2024
Srce vrta, iznimna poljska bukva, Europsko je stablo godine 2024.

Nacionalni park „Krka“ ponosan je na sudjelovanje Zelene dame u natjecanju za Europsko stablo godine

  15/03/2024
Popunimo školske knjižnice – NP „Krka“ daruje novu knjigu županijskim školama

Školske knjižnice u Šibensko-kninskoj županiji bogatije su za još jedno izdanje Javne ustanove „Nacionalni park Krka“. Riječ je o fotomonografiji Ime mi je Krka.

  01/03/2024
Vodiči NP „Krka“ daruju obilazak gornjeg toka rijeke Krke

Prijavite se na besplatan obilazak gornjeg toka rijeke Krke uz pratnju vodiča NP „Krka“

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza

Skip to content