Nastavak projekta ZOOKrka, kojim pobliže upoznajemo razne životinjske vrste Nacionalnog parka „Krka“ u njihovom izvornom okolišu

U sklopu redovitog istraživanja i monitoringa špilja u Nacionalnom parku „Krka“ snimljen je edukativno-dokumentarni film o jednom od njihovih najpoznatijih, ali i najskrivenijih stanovnika – čovječjoj ribici. Da bi se pronašlo tog iznimnog vodozemca, potrebno je zaroniti u mrak drevnog podzemnog svijeta. S teškom opremom i s puno poštovanja u vode špiljskog sustava Miljacka I – V zaputili su se snimatelji Mégane Chêne i Florian Launette, speleolozi Petra Kovač Konrad i Marko Studen i biolog Dušan Jelić, u potrazi za zmajem. Složenost špilja i jama zahtijeva posebne tehnike i obučene timove speleologa, tako da se aktivnost speleologa u dubokim jamama i složenim špiljama može opisati kao vrsta podzemnog alpinizma.

Prema legendi, nekoć se vjerovalo da u špiljama žive zmajevi i da su čovječje ribice njihova djeca. O čovječjim ribicama još uvijek se ne zna mnogo pa stoga i dalje, zbog svojih karakteristika, plijene pažnju znanstvenika, ali i javnosti. Proteus anguinus, jedini kralješnjak prilagođen životu u podzemlju, endem je i najveća podzemna vodena životinja dinarskog krša. Oči su joj potpuno zakržljale, skrivene pod kožom. Izduženo, sitno tijelo bijele je boje s blagim nijansama žute i ružičaste pa je, zbog sličnosti s ljudskom kožom, zbog toga i dobila ime čovječja ribica. Diše na tri načina: škrgama, plućima i kožom. Ima izvrstan njuh za pronalazak oskudne hrane. Živi do devedeset godina, a treba joj šesnaest do osamnaest godina da odraste, kao i čovjeku.

Na području NP „Krka“ čovječja ribica otkrivena je 1989. godine u špilji Miljacka II. Danas se zna da stalna populacija obitava u četirima speleološkim objektima na području NP „Krka“. Monitoring vrste na području Parka pokazao je da je njezina populacija stabilna. Također smo dobili priliku nakratko zaviriti u podzemni svijet čovječje ribice i dobiti vrijedne materijale koji se mogu pogledati na YouTube kanalu Javne ustanove „Nacionalni park Krka“. Snimanja u sustavu Miljacka I – V kao lokalitetu s najvećom populacijom čovječje ribice na području Nacionalnog parka „Krka“ bila su fokusirana na prikupljanje krupnih kadrova te vrste. Uz čovječju ribicu, u prvom jezeru obitava izuzetno bogata i raznolika ostala podzemna vodena fauna, pa su snimljeni i kadrovi rakušaca.

 

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  20/01/2025
Green Eye Festival 2025. – filmski pogled na održivu budućnost

Ovogodišnji Green Eye Festival održat će se 23. i 24. siječnja u sklopu obilježavanja četrdesete obljetnice osnutka Nacionalnog parka „Krka“. Taj filmski festival, koji spaja umjetnost, edukaciju i aktivizam, posvećen je ključnim temama održiva razvoja, ekološke stabilnosti i očuvanja prirode.

  18/01/2025
Besplatan ulaz i Green Eye Festival za četrdeseti rođendan NP „Krka“

Nacionalni park „Krka“ ove godine slavi okrugli rođendan. U povodu obilježavanja četrdeset godina od proglašenja nacionalnog parka, 24. siječnja 1985. godine, javna ustanova zadužena za upravljanje tim zaštićenim područjem upriličit će niz događanja kojima će proslaviti četiri desetljeća aktivnog djelovanja s ciljem očuvanja prirodne i kulturnopovijesne baštine toga prostora i educiranja zaposlenika, posjetitelja i lokalne zajednice o njezinu značaju.

  19/12/2024
Krka kroz objektiv 2024. godine: zlatno priznanje za četrdeset godina zaštite i održivog razvoja

Nacionalni park „Krka“ obilježava još jednu uspješnu godinu očuvanja prirodne i kulturne baštine te suradnje s lokalnom zajednicom, dok se priprema za proslavu značajne obljetnice u 2025. godini

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza