Orhideje (Orchidaceae) Nacionalnog parka „Krka“
05/12/2022
Tijekom 2022. dr. sc. Milenko Milović na području Parka proveo je istraživanje orhideja
Orhideje ili kaćunovke (Orchidaceae) višegodišnje su zeljaste biljke, geofiti, s najčešće dvama podzemnim gomoljima iz kojih izbija uspravna stabljika. Cvjetovi su dvospolni, različitih boja, a plod je tobolac, koji sadrži veliki broj sitnih sjemenki. Velika morfološka sličnost i nepostojanje jednostavnog ključa za određivanje vrsta stvaraju velike teškoće u raspoznavanju orhideja, a posebno roda kokica (Ophrys), pa je njihova ekologija, taksonomija i rasprostranjenost nedovoljno poznata.
Istraživanje je provedeno tijekom proljeća i jeseni 2022. s ciljem utvrđivanja brojnosti i stanja orhideja na području NP „Krka“. Iako su postojala sporadična istraživanja, prvi sigurni podaci o orhidejama Parka potječu iz 90-tih godina, kada su zabilježene samo tri svojte. Daljnjim istraživanjima otkrivane su nove vrste, što je, prema posljednjem istraživanju (Vuković i sur. 2017), rezultiralo popisom od ukupno dvadeset osam svojti.
Na temelju analize prikupljenih podataka i pregleda terena izrađen je elaborat s cjelovitim popisom vrsta i pratećom fotodokumentacijom. Naznačene su koordinate nalazišta i opisi vrsta, s posebnim osvrtom na endemične svojte, kojima su pridružene odgovarajuće kategorije ugroženosti prema Crvenoj knjizi vaskularne flore Republike Hrvatske (Nikolić i Topić 2005; Nikolić 2020b). Istraživanje je bilo izazovno zbog suše, populacije su bile malobrojne, a na nekim staništima na kojima su orhideje bile zabilježene u proljeće nisu niknule.
Zabilježeno je dvadeset šest svojti orhideja, od toga tri prvi put unutar granica Parka: ružičastookriljena kokica (Ophrys rhodostephane), mali kaćun (Orchis morio ssp. morio) i leptirasti kaćun (O. papilionacea). Tek stotinjak metara od granice Parka zabilježena je i okruglastogomoljasta bezostruška (Aceras anthropophorum), pa je velika vjerojatnost da je prisutna i unutar njegovih granica, što će se daljnjim istraživanjima nastojati potvrditi. Robertova barlija (Barlia robertiana), već zabilježena na području Parka, ali s neprecizno određenim lokalitetima i koordinatama, sad je potvrđena i stavljena na popis.
Nove svojte pronađene tijekom toga istraživanja nadopunjuju bogatu orhidejsku floru NP „Krka“, koja sada broji ukupno trideset dvije svojte. Prema Pravilniku i Zakonu o zaštiti prirode, sve orhideje imaju status strogo zaštićenih svojti (Anonymous 2016).



Istraživanja
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na Skradinskom buku
Istraživanje sukcesije sedrotvornih zajednica na području Skradinskog buka provedeno tijekom 2024. godine obuhvatilo je pet različitih zona osedravanja, pri čemu su analizirani intenzitet osedravanja, sastav sedrotvornih organizama i ekološki uvjeti koji utječu na dinamiku taloženja kalcita (kristala sedre)
Inicijalno istraživanje stanišnog tipa 3260 – Vodni tokovi s vegetacijom Ranunculion fluitantis i Callitricho-Batrachion u NP „Krka“
Stanišni tip 3260 karakteriziraju vodeni tokovi s bistrom i umjereno brzom vodom i vodena vegetacija, među kojom su, između ostalih, i vrste rodova Ranunculus, Callitriche i Myriophyllum
Istraživanje Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae Kovačević 1959 na području NP „Krka“
U 2024. godini provedena je prva faza istraživanja Istočno-submediteranskih suhih travnjaka reda Scorzoneretalia villosae (NATURA 2000 kôd 62A0)
Istraživanje velikouhog šišmiša i podzemnih staništa na širem području NP „Krka“ 2024. godine
Tijekom 2024. godine tvrtka Geonatura d.o.o. provela je istraživanje šišmiša na području ekološke mreže HR2000918 Šire područje NP Krka