Petoga prosinca obilježava se Međunarodni dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak (International Volunteer Day for Economic and Social Development), odnosno Međunarodni dan volontera. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Šezdeset i šest volontera prošlo je ove godine kroz volonterske programe u Nacionalnom parku „Krka“. Dugogodišnje zanimanje za tom vrstom aktivnosti rezultiralo je uređenjem volonterskog centra sa smještajnim kapacitetima u sklopu Eko kampusa „Krka“ u Puljanima. Pojedinci se mogu uključiti u aktivnosti u zaštićenom području kroz četiri volonterska programa: istraživač tržišta, čistač obale Krke, arheološki suradnik i edukativno-kreativni asistent. Program volontiranja iskorak je u valorizaciji Eko kampusa „Krka“ u Puljanima, u kojemu je Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ razvila značajan edukativno-prihvatni kompleks, koji će olakšati razvoj volonterske djelatnosti na području Parka.

Volonterski centar Titius suvremeni je polivalentni objekt s potpuno opremljenim laboratorijem za prirodoslovce i arheologe i smještajnim kapacitetom hostelskog tipa za trideset i osam osoba. U prizemlju se nalazi laboratorij, na prvom katu dnevni boravak sa standardnim sobama i sobama za osobe s invaliditetom, a na drugom katu sobe s kupaonicom. U sklopu volonterskog centra uređeni su blagovaonica i Internet kafe.

Tu su protekle godine bili smješteni studenti koji su sudjelovali u volonterskim programima: studenti s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta i Geotehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, studenti s Filozofskog fakulteta i studentice Učiteljskog studija Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, kojima su se priključile i studentice s Odsjeka ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja i Odsjeka sociologije,  te studenti Veleučilišta u Šibeniku. Volonterski programi izravno su vezani za studijske programe volontera, te na taj način s jedne strane unaprjeđuju njihovo znanje, a s druge pridonose provođenju nekih od djelatnosti zaštićenog područja. Volonteri su imali priliku upoznati lokalnu sredinu i kulturnopovijesne lokalitete Nacionalnog parka „Krka“. Suradnja Nacionalnog parka i volontera doprinosi boljem poznavanju i razumijevanju zaštićenog područja, znanstvenom i edukativnom napretku i očuvanju okoliša.

Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ i ranije je provodila programe volontiranja, a ima i veliko iskustvo u edukativnom radu s djecom i mladima. NP „Krka“ 2016. se pridružio programu volontiranja koji je tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike kroz projekt integracije u EU Natura 2000 (NIP) osmislilo i pokrenulo u nacionalnim i parkovima prirode. Volonterskim programima omogućuje se sustavno uključivanje zainteresiranih pojedinaca i grupa u aktivnosti koje ustanove provode u zaštićenim područjima.

Današnjem je čovjeku potreban povratak prirodi, u duhovnom i fizičkom smislu. Treba doživjeti vodu, šumu ili planinu kao meditativne oaze koje oslobađaju naš duh a rukama daju snagu da se, zahvalni, radom odužimo prirodi za darovanu ljepotu. Iskustvo volontiranja u Nacionalnom parku „Krka“ vraća nas tim vrijednostima, povezujući nas s prirodom na način na koji smo oduvijek s njom bili vezani, ali smo to zaboravili.

 

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  19/12/2024
Krka kroz objektiv 2024. godine: zlatno priznanje za četrdeset godina zaštite i održivog razvoja

Nacionalni park „Krka“ obilježava još jednu uspješnu godinu očuvanja prirodne i kulturne baštine te suradnje s lokalnom zajednicom, dok se priprema za proslavu značajne obljetnice u 2025. godini

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  06/12/2024
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu

Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije

  05/12/2024
Sanacija opožarenog područja u Nacionalnom parku „Krka“: uklonjeno pedeset izgorjelih stabala

Tijekom ljeta 2024. požar je zahvatio čak 473 hektara površine Nacionalnog parka „Krka“, od čega je 171 hektar činila šuma

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza