Predstavljen novi turističko-planinarski zemljovid NP „Krka“
12/09/2022
Zaputite se u otkrivanje prirodnih i kulturnopovijesnih vrijednosti, pješačkih staza i biciklističkih ruta Nacionalnog parka „Krka“ uz njegov novi zemljovid, koji su izradili iskusni članovi Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Šibenik
Danas je u ispostavi Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ u Drnišu javnosti predstavljen novi turističko-planinarski zemljovid Nacionalnog parka „Krka“, koji će istinskim zaljubljenicima u prirodu boravak u Parku učiniti ugodnijim i sigurnijim.
„Izuzetno nam je drago što smo realizirali ovaj projekt s članovima HGSS-a, s kojima njegujemo kvalitetnu i kontinuiranu suradnju već dugi niz godina i s kojima nas veže Sporazum o zajedničkom interesu s ciljem zaštite životinja i imovine“, istaknula je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica, te dodala: „Zahvaljujem svim partnerima na projektu, koji su prepoznali njegovu važnost i svojim ga aktivnostima podržali.“
Osim što donosi detaljan prikaz šireg područja NP „Krka“, na zemljovidu su ucrtane sve poučno-pješačke staze i vidikovci, te najduže biciklističke rute koje prolaze kroz NP „Krka“.
„Staze u NP ‘Krka’ markirane su, uređene i sigurne, a najviše nas se dojmilo to što svaka ima svoju povijest. S kolegom Momirom Karabuvom proveli smo devedeset sati u obilasku terena i dodatnih četrdeset u obradi podataka. Izuzetno smo sretni i zahvalni što smo mogli uživati u otkrivanju ljepota Krke“, istaknula je Antonija Mihaljević, dugogodišnja članica HGSS-a.
Zemljovid NP „Krka“ nastao je u sklopu programa „Kartografija HGSS-a“, o kojem je govorila Jasmina Benčić Martinjak, voditeljica Odjela za kartografiju HGSS-a: „Izrada zemljovida dio je preventivnih aktivnosti koje pridonose povećanju sigurnosti kretanja i boljoj komunikaciji među dionicima koji sudjeluju u akcijama pretrage terena i spašavanja unesrećenih. Za bazu podataka važni su, uz tiskane zemljovide, i oni digitalni jer se mogu ažurirati u realnom vremenu.“
Hrvatska gorska služba spašavanja volonterska je udruga osnovana 1950. godine s ciljem sprječavanja nesreća i organiziranja akcija traganja i spašavanja. „Izravna smo podrška ekipama Zavoda za hitnu medicinu na područjima kojima one ne mogu pristupiti“, kazao je Luka Dubravica, pročelnik HGSS-a – Stanice Šibenik, i nastavio: „U Republici Hrvatskoj ustrojeno je dvadeset i pet stanica s ukupno tisuću članova koji volontiraju za opće dobro i djeluju u sklopu Civilne zaštite. Ponosni smo što možemo odgovoriti na sve potrebe naših i stranih državljana.“
Turističko-planinarski zemljovid Nacionalnog parka „Krka“ plod je suradnje Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Šibenik, Hrvatske turističke zajednice, turističkih zajednica Šibensko-kninske županije, grada Knina i grada Drniša i Javne ustanove „Nacionalni park Krka“. Zemljovid se može kupiti u suvenirnicama Nacionalnog parka „Krka“.
Novosti
JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“
Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu
Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije
Sanacija opožarenog područja u Nacionalnom parku „Krka“: uklonjeno pedeset izgorjelih stabala
Tijekom ljeta 2024. požar je zahvatio čak 473 hektara površine Nacionalnog parka „Krka“, od čega je 171 hektar činila šuma
Kvaliteta maslinovog ulja nova je tema koja će okupiti lokalno stanovništvo, a maslinari će moći donijeti i mlado ulje na besplatnu analizu
Dvadeset drugi Susret s lokalnim stanovništvom održat će se u ponedjeljak, 2. prosinca 2024. od 13 do 15 sati u konferencijskoj dvorani Eko kampusa „Krka“ u Puljanima.