Zaputite se u otkrivanje prirodnih i kulturnopovijesnih vrijednosti, pješačkih staza i biciklističkih ruta Nacionalnog parka „Krka“ uz njegov novi zemljovid, koji su izradili iskusni članovi Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Šibenik

Danas je u ispostavi Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ u Drnišu javnosti predstavljen novi turističko-planinarski zemljovid Nacionalnog parka „Krka“, koji će istinskim zaljubljenicima u prirodu boravak u Parku učiniti ugodnijim i sigurnijim.

Izuzetno nam je drago što smo realizirali ovaj projekt s članovima HGSS-a, s kojima njegujemo kvalitetnu i kontinuiranu suradnju već dugi niz godina i s kojima nas veže Sporazum o zajedničkom interesu s ciljem zaštite životinja i imovine“, istaknula je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica, te dodala: „Zahvaljujem svim partnerima na projektu, koji su prepoznali njegovu važnost i svojim ga aktivnostima podržali.“

Osim što donosi detaljan prikaz šireg područja NP „Krka“, na zemljovidu su ucrtane sve poučno-pješačke staze i vidikovci, te najduže biciklističke rute koje prolaze kroz NP „Krka“.

Staze u NP ‘Krka’ markirane su, uređene i sigurne, a najviše nas se dojmilo to što svaka ima svoju povijest. S kolegom Momirom Karabuvom proveli smo devedeset sati u obilasku terena i dodatnih četrdeset u obradi podataka. Izuzetno smo sretni i zahvalni što smo mogli uživati u otkrivanju ljepota Krke“, istaknula je Antonija Mihaljević, dugogodišnja članica HGSS-a.

 

Zemljovid NP „Krka“ nastao je u sklopu programa „Kartografija HGSS-a“, o kojem je govorila Jasmina Benčić Martinjak, voditeljica Odjela za kartografiju HGSS-a: „Izrada zemljovida dio je preventivnih aktivnosti koje pridonose povećanju sigurnosti kretanja i boljoj komunikaciji među dionicima koji sudjeluju u akcijama pretrage terena i spašavanja unesrećenih. Za bazu podataka važni su, uz tiskane zemljovide, i oni digitalni jer se mogu ažurirati u realnom vremenu.“

Hrvatska gorska služba spašavanja volonterska je udruga osnovana 1950. godine s ciljem sprječavanja nesreća i organiziranja akcija traganja i spašavanja. „Izravna smo podrška ekipama Zavoda za hitnu medicinu na područjima kojima one ne mogu pristupiti“, kazao je Luka Dubravica, pročelnik HGSS-a – Stanice Šibenik, i nastavio: „U Republici Hrvatskoj ustrojeno je dvadeset i pet stanica s ukupno tisuću članova koji volontiraju za opće dobro i djeluju u sklopu Civilne zaštite. Ponosni smo što možemo odgovoriti na sve potrebe naših i stranih državljana.“

Turističko-planinarski zemljovid Nacionalnog parka „Krka“ plod je suradnje Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Šibenik, Hrvatske turističke zajednice, turističkih zajednica Šibensko-kninske županije, grada Knina i grada Drniša i Javne ustanove „Nacionalni park Krka“. Zemljovid se može kupiti u suvenirnicama Nacionalnog parka „Krka“.

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  06/12/2024
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu

Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije

  05/12/2024
Sanacija opožarenog područja u Nacionalnom parku „Krka“: uklonjeno pedeset izgorjelih stabala

Tijekom ljeta 2024. požar je zahvatio čak 473 hektara površine Nacionalnog parka „Krka“, od čega je 171 hektar činila šuma

  29/11/2024
Kvaliteta maslinovog ulja nova je tema koja će okupiti lokalno stanovništvo, a maslinari će moći donijeti i mlado ulje na besplatnu analizu

Dvadeset drugi Susret s lokalnim stanovništvom održat će se u ponedjeljak, 2. prosinca 2024. od 13 do 15 sati u konferencijskoj dvorani Eko kampusa „Krka“ u Puljanima.

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza