Kreativna radionica o procesima kruženja vode u prirodi održana je s učenicima drugih i trećih razreda Osnovne škole Jurja Dalmatinca – Područne škole Bilice na prekrasnom lokalitetu uz obale Visovačkog jezera.

Ograničeni resursi vode, elementa nezamjenjiva za život na Zemlji, ugroženi su zbog neodgovarajućeg upravljanja. Procjenjuje se da čovječanstvo može koristiti samo 1 % slatke vode od ukupne količine vode na planetu. Voda ima osamdeset neobičnih svojstava koja su dijelom još uvijek enigma za znanost. Upravo kako bismo osvijestili važnost vode za živa bića, u dvosatnom druženju s edukatorima Nacionalnog parka „Krka“ na poučno-pješačkoj stazi od Stinica, kod otočića Visovca, prema Visovačkoj kući „Kuželj“ učenici razredne nastave PŠ Bilice naučili su više o ponašanju podzemnih voda u krškim područjima a od zadanih materijala napravili su kreativne filtre za vodu. Znatiželjna i ozarena dječja lica pomno su pratila radionicu, u kojoj se na slikovit i djeci prilagođen način govorilo i o tajnama krškoga podzemlja.

Naime, tema ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana voda je Podzemne vode – učinimo nevidljivo vidljivim. Krški tereni zauzimaju oko 20 % površine Zemlje, a u Hrvatskoj obuhvaćaju gotovo 50 % njezine površine. Karakteriziraju ih špilje, jame i površinski reljefni oblici koji zajedno tvore neobične i spektakularne krajobraze. Krška područja izvor su vode za oko 10 % svjetske populacije, staništa rijetkih, ugroženih i endemičnih pripadnika živoga svijeta, izvor znanja o našem okolišu, klimatskim promjenama i mineralnim resursima, ali i područja kulturne baštine kao rezultata života brojnih lokalnih zajednica u krškim područjima te važna posjetiteljska odredišta.

Uz tok rijeke Krke stotinjak je špilja i jama, od toga šezdeset sedam na području Nacionalnog parka ‘Krka’. Špilje dinarskog krša najbogatije su na svijetu po broju špiljskih vrsta, a 70 % njih su endemi Hrvatske. U speleološkim objektima Parka zabilježeno je preko stotinu sedamdeset svojti, od kojih su mnoge endemi Dinarida i Hrvatske, a četiri su endemi NP ‘Krka’ odnosno stenoendemi. Većina predstavnika špiljske faune strogo su zaštićene vrste“, naglasila je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica te dodala: „Osim Oziđane pećine, špilje i jame NP ‘Krka’ nisu otvorene za posjećivanje upravo zbog zaštite staništa i svojti i cjelokupnog podzemnog ekosustava.

Speleološki objekti i krški krajobrazi vrlo su osjetljivi na onečišćenje, prekomjerno korištenje prirodnih resursa i prostora, uništavanje i loše upravljanje. Zato javnost treba upoznati s činjenicom da je podzemni svijet važan za opstojnost cjelokupnog života na Zemlji i ukazati na načine zaštite krških područja i odgovornog i održivog upravljanja njima.

Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka. Ideja za obilježavanje toga dana nastala je 1992. godine u Rio de Janeiru na prijedlog UN-ove konferencije o okolišu i razvoju. Izuzetno je važno posvetiti pozornost ograničenosti resursa pitke vode: čak petina svjetskog stanovništva nema pristup sigurnoj vodi zbog prekomjerna korištenja, neodgovarajućeg upravljanja i zagađenja.

 

Novosti

JOŠ NOVOSTI IZ KATEGORIJE

  19/12/2024
Krka kroz objektiv 2024. godine: zlatno priznanje za četrdeset godina zaštite i održivog razvoja

Nacionalni park „Krka“ obilježava još jednu uspješnu godinu očuvanja prirodne i kulturne baštine te suradnje s lokalnom zajednicom, dok se priprema za proslavu značajne obljetnice u 2025. godini

  11/12/2024
Prvi nalaz bijele strnadice u Nacionalnom parku „Krka“

Izuzetno nas veseli što možemo objaviti da je na području Nacionalnog parka „Krka“ prvi put zabilježen nalaz bijele strnadice (Plectrophenax nivalis), čime se ptičji fond u Parku povećava na čak 230 vrsta

  06/12/2024
Nacionalni park „Krka" sudjelovao na radionici u Parizu

Nacionalni park „Krka“ imao je čast sudjelovati na radionici organiziranoj u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Parizu i Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije

  05/12/2024
Sanacija opožarenog područja u Nacionalnom parku „Krka“: uklonjeno pedeset izgorjelih stabala

Tijekom ljeta 2024. požar je zahvatio čak 473 hektara površine Nacionalnog parka „Krka“, od čega je 171 hektar činila šuma

109

km2

07

slapova

388

km bike ruta

47

km pješačkih staza

10

ulaza